Tähystystekniikat ovat tuoneet korvalääkärille uusia mahdollisuuksia syöpäpotilaiden tutkimukseen ja hoitoon
10.12.2004 Turun yliopisto
Tutkimuksessa selviteltiin kahden diagnostisen tähystystoimenpiteen merkitystä pään ja kaulan alueen syöpätautien diagnosoimisessa. Nämä ovat välikarsinan tähystys (mediastinoskopia) ja seulontatutkimuksena käytettävä nielun, kurkunpään, ruokatorven ja keuhkoputkien tähystys (panendoskopia).
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



