78147 osumaa

Evoluutioteoriakaan ei ole pelkkää biologiaa

Biologi Johannes Enroth kirjoittaa kolumnissaan Lääkärilehdessä 23/2014 (s. 1762) kallisarvoisesta uskosta. Enroth esittää, että kaikki on nk. tieteellistä, ilmeisesti naturalistista humanismia. Naturalistinen humanismi uskoo, että mitään yliluonnollista ei ole ja että kaikki oleva voidaan havaita aisteilla tai apuvälineillä. Kristityt taas uskovat, että kaiken olevan perusta on yliluonnollinen eikä yleensä aisteillamme havaittavissa. Naturalistisen humanismin taustaoletukset eivät kuitenkaan ole sen tieteellisempiä kuin kristittyjenkään, eikä niitä voida tieteellisesti todistaa.

Merja Kallio

Entsalutamidi viivyttää eturauhassyöpäpotilaan kemoterapian aloitusta

Entsalutamidi on suun kautta otettava uudentyyppinen, androgeenireseptorin signaalireittiä estävä antiandrogeeni. Sen on todettu pidentävän metastasoitunutta, kastraatioresistenttiä eturauhassyöpää sairastavien potilaiden elämää vielä taudin edettyä dosetakselihoidon jälkeen. Nyt julkaistussa monikansallisessa faasi III:n kaksoissokkoutetussa PREVAIL-tutkimuksessa on selvitetty entsalutamidin tehoa ennen kemotera-piaa. Tutkimuksen kohteina olivat potilaat, joilla oli todettu oireeton tai vähä-oireinen metastasoitunut eturauhassyöpä, joka eteni androgeenideprivaatiohoidosta huolimatta.

Ossi Lindell

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat