77737 osumaa

Verkonnostaja

Tulisiko potilailla olla oikeus poistaa sairauskertomuksestaan hänelle kiusallisia tai esimerkiksi vakuutusta hakiessa epäedullisia tietoja? Fimnetissä asiaa pohditaan Terveydenhuollon tietoturvasta - faktaa ja fiktiota -keskustelussa. Pohdinta syttyi Kanta-arkiston nettisivuilta löytyvästä nettitestistä, joka on tarkoitettu e-reseptiä käyttäville ammattilaisille. Vastausten palautteessa mainitaan, että potilas ei voi vaatia tarpeellisten ja virheettömien tietojen tai jonkin erikoisalan sivujen poistamista. Keskustelussa arvioidaan, että potilaat saattavat jatkossa kieltää sähköisen reseptin kirjoittamisen intimiteettisyistä, sillä paperireseptin tiedot eivät siirry sähköisiin arkistoihin.

Juha-Pekka Honkanen

Lääkärin kuuluu vaikuttaa nettitiedon laatuun

Julkisuudessa on käyty värikästä keskustelua psyykenlääkkeitten eduista ja haitoista. Väitteet ovat vaihdelleet masennuslääkkeitten toipumista estävistä vaikutuksista siihen, että psykoosilääkkeet vahingoittavat aivoja. Informaatio psykoosilääkkeistä johtaa harhaan mm. suomenkielisessä Wikipediassa, jossa käsitellään lähinnä haittavaikutuksia erittelemättä edes niiden havaittua tavallisuutta.

Jyrki Korkeila

Insuliinipumppu aikuisten tyypin 1 diabeteksen hoidossa

Insuliinipumppu voi olla monipistoshoidon vaihtoehto sellaisille tyypin 1 diabetesta sairastaville, joiden verensokeritaso pysyy korkealla tai hypoglykemioita on vaikea muuten hallita. ­Järjestelmällisessä katsauksessa selvitettiin insuliinipumppuhoidon vaikuttavuutta ja turvallisuutta aikuisilla monipistoshoitoon verrattuna.

Jorma Lahtela, Markku Saraheimo, Iris Pasternack, Jaana Isojärvi, Anna-Katriina Himanen, Sirpa-Liisa Hovi

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030