78147 osumaa

Onko tämä astmaa vai jotain muuta? - tapauksen ratkaisu

42-vuotias mies oli hakeutunut työterveyslääkärin vastaanotolle akuutin keuhkoputkitulehduksen oireiden takia. Yskää ja limaisuutta oli esiintynyt viikon ajan, ja nyt hengitys oli vinkunut rasituksen yhteydessä. Potilas kertoi olevansa allerginen koivulle ja kärsineensä toistuvista poskiontelotulehduksista ja nenä polyypeista. Koska voimistetussa uloshengityksessä kuului limarahinoita ja vinkunaa, potilas sain antibioottikuurin ja avaavan astmalääkkeen. Lisäksi potilas teki PEF-seurantaa: aamuin illoin puhallukset viikko ilman avaavaa lääkettä ja viikko avaavan lääkkeen kanssa.

Paula Rytilä, Anne Pitkäranta, Raili Kauppinen

Ajankohtainen keskustelunavaus

Seppänen varoittaa pamflettinsa takakannessa: "Tämä kirja voi muuttaa suhteesi alkoholiin - pysyvästi." Hän on oikeassa, sillä teksti pysähdyttää lukijan pohtimaan alkoholinkäyttöään. Kirjailija kertoo alkoholiriippuvuudestaan ja on kirjannut vuoden raittiuden synnyttämät viina-ajatuksensa. Seppänen on taitava kirjoittaja, joka osaa koukuttaa lukijansa ajankohtaiseen aiheeseen kuten edellisessäkin kirjassaan (Hullu työtä tekee). Hän polemisoi, on hauska, ilkeä ja omaperäinen. Hän juttelee lukijan kanssa.

Päivi Hietanen

Sisätautipäivystäjän anksiolyytistä uusi painos

"Hei, mitä me käytettiin ennen kuin oli Akuuttihoito-opasta?" voidaan parhaaseen floramainostyyliin kysyä opuksesta, jonka painokset lääkäripolvet ovat kolmen viime vuosikymmenen aikana selanneet hiirenkorvalle. Kirjan saavuttamaa asemaa kuvaa hyvin, että sen esipuheessa ei enää ilmoiteta kohderyhmiä tai tavoitteita. Vuosien mittaan kirjan sivumäärä on nelinkertaistunut. Uusinkin painos mahtuu parin sentin paksuisena vielä lääkärintakin taskuun. Kuvia kirjassa on vähän, mutta kuitenkin riittävästi, selkeitä taulukkoja taas suhteellisen runsaasti.

Auvo Rauhala

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat