78288 osumaa

Suomen Lääkäreiden kulttuuriseuran vuosikokouksesta ja toiminnasta

Suomen Lääkäreiden kulttuuriseuran vuosikokous pidettiin tiistaina 9.1.2001 Helsingissä Lääkäripäivien yhteydessä. Seuran isä ja ensimmäinen puheenjohtaja Veikko Karskela jätti puheenjohtajuuden uusien kiireiden ja haasteiden vuoksi. Kiitos hänelle tähän asti tehdystä uraauurtavasta työstä. Veikko Karskelan seuraajaksi valitsi 16 osallistujan kokous allekirjoittaneen. Jouduin hyppäämään suuriin saappaisiin, toivottavasti pystyn niitä kuljettamaan.

Ulla-Kaija Lammi

Jehovan todistajien posteri Lääkäripäivillä

Lääkäripäivät 2001 -tapahtumassa oli monien ansiokkaiden postereiden joukossa esillä Jehovan todistajien juliste, jossa verensiirrot todettiin tarpeettomiksi ja jopa vaarallisiksi. Jehovan todistajat vastustavat verensiirtoja uskonnollisista syistä ja siihen heillä on toki oikeus, mutta lääketieteelliset perustelut ovat heppoisia eikä moinen posteri siten sovi tieteelliseen näyttelyyn.

Juha Kyttä

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat