Tehostetun palveluasumisen asiakkaiden toimintakykyä onnistuttiin tukemaan pandemian aikana
Lähtökohdat Selvitimme, miten COVID-19-epidemiasta johtuneet poikkeusolot vaikuttivat tehostetun palveluasumisen 75 vuotta täyttäneiden asiakkaiden (n = 30 238) kuntoutuspalvelujen ja päivystyksellisen sairaalahoidon käyttöön sekä terveyteen, toimintakykyyn ja osallisuuteen.
Menetelmät Aineistona olivat RAI-arviointitiedot (Resident Assessment Instrument) vuosilta 2018–2021. Vuonna 2020 RAI-arviointien peittävyys oli 49 % tutkimuksen kohderyhmässä. Aineistosta määriteltiin kuntoutusammattilaisen palveluja ja päivystyksellistä sairaalahoitoa saaneiden sekä yhteisestä tekemisestä kiinnostuneiden asiakkaiden osuudet. Asiakaskunnan toimintakykyä ja terveydentilaa kuvasivat arkisuoriutuminen, kognitio, mieliala, terveyden vakaus ja palvelujen tarve.
Tulokset Kuntoutuspalveluja tai päivystyksellistä sairaalahoitoa saaneiden sekä yhteisestä tekemisestä kiinnostuneiden asiakkaiden osuudet vähenivät hieman. Asiakaskunnan toimintakyky ja terveys säilyivät.
Päätelmät Vaikka tehostetun palveluasumisen asiakkaiden kuntoutusta ja osallisuutta ei pystytty poikkeusolojen aikana tukemaan yhtä hyvin kuin ennen COVID-19-epidemiaa, asiakkaiden toimintakyky säilyi ja päivystyksellisen sairaalahoidon käyttö väheni. Pitkän aikavälin vaikutusten selvittäminen edellyttää jatkotutkimuksia.
Kirjaudu sisään
Pääset lukemaan artikkelin, kun kirjaudut sisään Fimnet-tunnuksillasi. Kirjautuminen pysyy voimassa, jos et erikseen kirjaudu ulos sivulta laitteellasi. Jos luet lehteä yhteisessä käytössä olevalla koneella, muista myös kirjautua ulos sivustolta.
Lääkärilehti on Lääkäriliiton jäsenetu. Jos sinulla ei vielä ole jäsenen Fimnet-tunnuksia tai olet unohtanut salasanasi, hanki ne tästä.



