78582 osumaa

Erityispätevyyskoulutus tähtää monialaisuuteen Lasten ja nuorten terveydenhuolto on jatkuvien muutosten kourissa

Vielä 50 vuotta sitten koululääkäri hoiti suurimman osan ajastaan tarttuvista taudeista, aliravitsemuksesta tai huonosta hygieniasta kärsiviä oppilaita. Nyt koululaisia vaivaavat mielenterveyden häiriöt, allergiat ja päihdeongelmat. Neuvoloissa lääkärit kohtaavat yhä enemmän vanhemmuutensa hukanneita äitejä ja isiä. Toisaalta lapsia ja nuoria pystytään hoitamaan paremmin kuin koskaan aiemmin koululääketieteen historiassa. Lastenneuvola- ja koululääketieteen erityispätevyys valmentaa lääkäreitä lasten ja nuorten terveydenhuollon jatkuvasti muuttuviin tarpeisiin.

Katja Patronen

Lääkäriliitto sitoutui alkoholihaittojen vähentämiseen

Suomen Lääkäriliiton puheenjohtaja Pekka Anttila allekirjoitti viime viikon keskiviikkona sopimuksen, jolla liitto sitoutuu sosiaali- ja terveysministeriön käynnistämään Alkoholiohjelmaan. Kolmivuotinen ohjelma tähtää alkoholin aiheuttamien haittojen vähentämiseen. Hankkeeseen osallistuu kuntia, kirkkoja, sosiaali- ja terveysalan ammattijärjestöjä sekä elinkeinoelämän järjestöjä.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat