78273 osumaa

Munuaissiirteitä eläviltä luovuttajilta tarvitaan lisää

Munuaissiirteitä eläviltä luovuttajilta tarvitaan lisää

Munuaisensiirto on loppuvaiheen munuaistaudin paras hoitomuoto. Kansainvälisesti munuaissiirteistä noin 40 % saadaan eläviltä luovuttajilta, mutta meillä määrä on pitkään ollut vähäinen. Suomessa munuaisensiirtojen määrä on viime vuosina lisääntynyt (taulukko 1) ja odotusajat siirtoon ovat lyhentyneet, koska munuaissiirteitä saadaan aivokuolleilta luovuttajilta entistä tehokkaammin. Tarvitaanko siis lisää siirteitä eläviltä luovuttajilta?

Ilkka Helanterä, Marko Lempinen

Oikaisu

Lääkärilehdessä 25–32/2017 julkaistussa artikkelissa MS-taudin hoito ja seuranta (s. 1641–5) taulukossa 1 todettiin virheellisesti, että glatirameeriasetaatti Copaxone pistetään lihakseen. Oikea antotapa on ihon alle. Lisäksi kappaleessa Raskaus ja imetys (s. 1644–5) todettiin virheellisesti, että glatirameeriasetaattihoitoja voi käyttää, kunnes raskaustesti on positiivinen. Glatirameeriasetaatti ei kuitenkaan ole enää (4/2017 lähtien) millään annosvahvuudella vasta-aiheinen raskauden aikana. Virheet on korjattu artikkelin sähköisiin versioihin.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat