78096 osumaa

Keftaroliini hyväksyttiin EU-maihin

Vaikutuskirjoltaan tavanomaisia kefalosporiineja laajempi ja suoneen annosteltava keftaroliini (Zinforo, AstraZeneca) on hyväksytty käyttöön EU-maissa. Lääke on tarkoitettu komplisoitujen iho- ja pehmytkudosinfektioiden sekä keuhkokuumeen hoitoon. Sen väitetään tehoavan myös metisilliinille resistentin stafylokokin (MRSA) aiheuttamaan infektioon. Keftaroliini soveltuu myös haavoittuville potilasryhmille kuten vanhuksille, joilla on lisäsairautena diabetes, perifeerisiä verisuonisairauksia tai keuhkoahtauma.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Alzheimerin taudin lääketulokas kompasteli

Beeta-amyloidien kertymistä verisuonten seinämiin ja plakkeihin estävän solaneutsemabin (LY2062430, Lilly) faasin III tutkimustulokset (EXPEDITION) eivät vakuuttaneet. Kognitiivisia toimintoja mittaavissa päätetapahtumissa ei havaittu merkittäviä myönteisiä vaikutuksia. Lievässä tai varhaisessa Alzheimerin taudissa kerättyjä havaintoja yhdistäessä huomattiin kuitenkin tilastollisia trendejä taudin hidastumisesta. Kriitikkojen mukaan niillä ei ole kliinistä merkitystä, mutta yritys pohtii vaihtoehtoja lääketutkimusten jatkamiseksi.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Ruksolitinibi myelofibroosin hoitoon

Euroopan komissio on hyväksynyt EU-maihin ruksolitinibin (Jakavi, Novartis) kroonisen idiopaattisen myelofibroosin hoitoon. Aine on januskinaasien (JAK 1 ja JAK 2) estäjä, jota on tutkittu tähän asti kahdessa laajimmassa myelofibroosia sairastavassa potilasaineistossa (CONFORT-I ja CONFORT-II). Noin 40 %:lla potilaista tautiin liittyvän suurentuneen pernan koko pieneni 35 % 24 viikon kestoisessa ruksolitinibihoidossa, kun lumehoitoa saaneista 0,7 %:lla pernan koko pieneni. Lääke soveltuu myös myelofibroosiin liittyvän polysytemian ja trombosytemian hoitoon ja parantaa potilaan elämänlaatua. Haittavaikutuksia kuten trombosytopeniaa, verenvuotoja ja anemiaa voi lievittää pienentämällä lääkeannosta. Hoitavalta lääkäriltä edellytetään perehtyneisyyttä syöpälääkkeiden käyttöön.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Imikimodi aurinkokeratoosin hoitoon

Kasvoissa ja päänahassa ilmenevän ihosyövän esiasteen aurinkokeratoosin hoitoon on hyväksytty EU-maihin immuunivasteen muuntaja imikimodi (Zyclara, Meda AB) voiteena. Lääke on vaihtoehtohoito silloin, kun muut hoidot ovat vasta-aiheisia tai eivät sovellu potilaalle. Se vaikuttaa paikallisesti immuunijärjestelmään ja auttaa elimistöä tuottamaan sytokiinejä kuten interferonia. Valmiste voi aiheuttaa paikallisia ihoreaktioita kuten punoitusta ja kuivumista. Lääkettä määräävän lääkärin tulee olla perehtynyt keratoosin hoitoon.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat