78078 osumaa

Verkonnostaja

Fimnet palvelee runsain mitoin muitakin lääketieteen alan ihmisiä kuin lääkäreitä. Osan heistä tavoittaa lääkäritunnuksin keskustelualueelle kirjautuessaan. Fimnet-keskusteluilla jaon näkee selvästi: Lääkäriliitto-palkin alla olevat keskustelut näkyvät ainostaan lääkäreille. Ylimmistä keskustelualueista Lääkäri ja Apteekki -alueelle kirjoittavat myös apteekkien henkilökunnan jäsenet sekä omilla että apteekkinsa tunnuksilla ja eläinlääkärit.

Juha-Pekka Honkanen

Hoidon teho, vaikuttavuus ja kustannusvaikuttavuus

Kollega Järvinen kiinnitti Lääkärilehdessä 37/2011 julkaistussa pääkirjoituksessaan "Miljoonat eurot valuvat hukkaan sairauksia ehkäisevässä lääkityksessä" (s. 2643-4) huomiota siihen, kuinka satunnaistetuissa vertailevissa tutkimusasetelmissa (RCT) mitattu hoidon teho saattaa yliarvioida hoidon vaikuttavuuden tavanomaisessa kliinisessä ympäristössä. Havainto on oikeaan osunut ja hyvin sekä hoitosuosituksia että terveydenhuollon menetelmäarviointeja (health technology assessment, HTA) laativien tahojen tiedossa. On tärkeää, että myös suosituksia ja HTA-arviointeja lukevat sekä ennen kaikkea lääkeinformaation kohteena olevat lääkärit ymmärtävät tehon ja vaikuttavuuden eron.

Jorma Komulainen, Piia Peura, Minna Kaila, Pertti Happonen

Atyyppisten murtumien esiintyvyydestä on myös kotimaista tietoa

Haluamme kiittää Matti ja Ville-Valtteri Välimäkeä asiallisesta ja ajankohtaisesta pääkirjoituksesta, joka käsitteli bisfosfonaattihoitoon liitettyjä reisiluun atyyppisiä murtumia (SLL 33/2011, s. 2306-7). Kuten kollegat pääkirjoituksessaan toteavat, näyttää siltä, että kyseessä on varsin harvinainen osteoporoosin hoitoon liittyvä sivuvaikutus. Haluamme tässä yhteydessä muistuttaa, että atyyppisten reisimurtumien esiintyvyydestä on myös olemassa kotimaista tietoa.

Tero Yli-Kyyny, Heikki Kröger

Lisäävätkö yhteisölliset interventiot liikunta-aktiivisuutta?

Cochrane-katsaus selvittää, mitkä yhteisöä koskevat liikunta-aktiivisuuden lisäämiseen tähtäävät toimintatavat ovat vaikuttavia. Systemaattiseen katsaukseen otettiin mukaan satunnaistettuja kokeita, muita verokkiryhmän sisältäviä tutkimuksia, aikasarjatutkimuksia ja prospektiivisia kohorttitutkimuksia. Tutkimuksilta edellytettiin vähintään 6 kuukauden seuranta-aikaa.

Helena Liira

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat