77834 osumaa

Rasvattomasta maidosta aknea?

Yhdysvaltalaistutkimus päästää pannasta pizzan kaltaiset rasvaiset ruoat aknen ainoina aiheuttajina. Sen sijaan tutkijat löysivät yhteyden rasvattoman maidon juomisen ja aknen väliltä. Vaikutus oli kuitenkin niin lievä, että maidon välttäminen ei varmasti riitä aknen hoidoksi, eikä aknen kanssa kamppaileville teineille voi tämän tutkimuksen perusteella suositella rasvattoman maidon välttämistä.

Sirkku Peltonen

Gynekologisten vuotohäiriöiden hoidon kehitys on terveydenhuollon menestystarina

Voimavarojen rajallisuus terveydenhuollossa on kylmä tosiasia. Kuilu kasvavien terveystarpeiden ja hoitomahdollisuuksien välillä pyrkii kasvamaan uusien hoitojen lisääntyessä. Tehokkuuden parantaminen on keino hillitä menojen kasvua. Tämä tavoite saa valitettavan usein negatiivisen leiman, sillä vaatimukset tehokkuuden lisäämiseksi koetaan henkilökunnan hiostamisena ja hoidon laadun huonontamisena. Onneksi meillä on hyviäkin erimerkkejä, joissa toimintaa on kehitetty kustannusvaikuttavampaan suuntaan siten, että terveyspalvelun tuottajat ja potilas ovat hyötyneet uudistuksista.

Ritva Hurskainen

Lääkärien tietämystä unesta lisättävä

Unen tarpeellisuutta kuvastaa sen säilyminen kautta evoluution ja läpi eläinkunnan. Ihminen nukkuu liki kolmasosan elämästään, mutta emme edelleenkään tarkkaan tiedä, miksi. Kaikki ovat kokemuksesta kuitenkin todenneet, että uni on hyvinvoinnille ja toimintakyvylle välttämätöntä. Lisätietoa tähän ikuisuuskysymykseen on äskettäin saatu suomalaisvoimin: kognitiivisen tehtävän yhteydessä protonispektroskopialla todettu energiankulutuksen lisääntyminen aivojen otsalohkossa puuttuu valvotetuilta, eli unen yksi funktio olisi aivojen energia-aineenvaihdunnan tasapainottaminen (1).

Christer Hublin

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030