77834 osumaa

Huomen ja muita geenitarinoita

Muistatko vielä Huomenen, siirtogeenisen vasikan, jonka syntymä loppuvuodesta 1993 oli suuri uutinen? Huomenesta tuli nopeasti valtakunnallinen julkkis, "kultainen vasikka", jonka piti aikanaan lypsää miljoonien arvoista lääkemaitoa. Monista syistä miljoonat jäivät haaveeksi ja Huomenen teurastaminen vajaat kahdeksan vuotta myöhemmin oli enää pikku-uutinen joidenkin sanomalehtien sisäsivuilla.

Pekka Louhiala

Monisairaat vanhukset - ruotsalainen hoitomalli

Gunnar Akner on Ruotsin geriatri- ja gerontologiyhdistyksen aiempi puheenjohtaja, dosentti ja käytännön geriatri. Hän on geriatrisen tutkimuksen voimakas puolestajapuhuja ja oli mm. toimittamassa kirjaa Evidensbaserad äldrevård (ilmestynyt vuonna 2003 Ruotsin FinOhtaa vastaavan SBU:n toimesta), jossa käytiin läpi vanhusten hoidosta kertynyt tieteellinen näyttö. Kirjasessaan Multisjuklighet hos äldre hän pohtii monisairaiden vanhusten tilannetta ja pyrkii luomaan uutta, entistä kokonaisvaltaisempaa hoitomallia näille potilaille.

Timo Strandberg, Maija-Liisa Seppänen

Valtuuskunta työsti terveydenhuoltolakia
Meretoja jatkaa puheenjohtajana, toimistoon kolme uutta tointa

Suomen Lääkäriliiton ylin päättävä elin, valtuuskunta, valitsi lauantaina dosentti Olli Meretojan jatkamaan liiton puheenjohtajana. Varapuheenjohtajina jatkavat erikoistutkija Samuli Saarni ja ylilääkäri Mikko Valkonen. Hallitustyöskentelynsä jättäneiden Susanna Wilénin ja Auli Malisen tilalle liiton hallitukseen kaudelle 2008-2009 valittiin sisätautien erikoislääkäri Raija Niemelä Oulusta ja dosentti Taina Autti Helsingistä.

Minna Seppä

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030