77862 osumaa

Hormonikierukka on tehokas ja turvallinen ehkäisymenetelmä

Raskaus alkaa hormonikierukan käytön aikana hyvin harvoin. Tässä laajassa valtakunnallisessa kyselylomaketutkimuksessa viiden vuoden aikana 64 naista 17 360:stä ilmoitti tulleensa raskaaksi hormonikierukan käytön aikana: sataa naisvuotta kohti raskausluku oli 0,5. Kaikki naiset, jotka tulivat raskaaksi hormonikierukan käytön aikana, alkoivat epäillä raskautta joko tyypillisten raskausoireiden tai kuukautisvuotojen muuttumisen vuoksi. Jos raskaus kuitenkin alkaa hormonikierukan käytön aikana, kohdunulkoisen raskauden riski on suuri. Siksi onkin tärkeää kertoa naisille hormonikierukan asettamisen yhteydessä, että mikäli hormonikierukan käytön aikana vakiintunut vuotoprofiili muuttuu tai ilmaantuu raskausoireita, on äärimmäisen tärkeää ottaa yhteyttä omaan lääkäriin, jotta raskaus saadaan joko todetuksi tai poissuljetuksi. Kierukan asettamisen yhteydessä annettu asiaan liittyvä tieto lisää huomattavasti kierukan käyttäjien tyytyväisyyttä tähän ehkäisymenetelmään ja vähentää kierukan ennenaikaista poistattamista.

Tiina Backman

Muokatut adenovirukset avuksi taistelussa syöpää vastaan

Syöpä on toiseksi yleisin kuolemansyy Euroopassa ja aiheuttaa lähes neljänneksen kaikista kuolemantapauksista. Kohdunkaulansyöpä on yksi nuorten naisten yleisimmistä syövistä, kun taas iäkkäämmillä naisilla sekä kohdunrunko- että munasarjasyöpä ovat yleistyneet. Vaikka hoitotulokset ovat parantuneet huomattavasti uusien hoitomuotojen myötä, pitkälle edenneeseen kohdunrunko- ja munasarjasyöpään ei usein ole parantavaa hoitoa.

Gerd Johannes Bauerschmitz

Terveydenhuollon sopimusohjaus on jäänyt puolitiehen

Terveydenhuollon sopimusohjaus on menettely, jossa terveyspalvelujen järjestäjä solmii sitovan sopimuksen palvelujen tuottajien kanssa niistä terveyspalveluista, joita katsoo vastuullaan olevan väestön tarvitsevan. Tutkimuksessa selvitetään, miten sopimusohjaus toteutuu sairaanhoitopiirin yksiköissä ja terveyskeskuksissa ja niiden lääkärien työssä, ja miten yksiköissä ratkaistaan toiminnan ja potilaiden hoidon toteutus sopimuksen rajoitusten puitteissa. Tutkimus pohjautuu lääkärien haastatteluihin ja tarkastelee toiminnan toteutumista yksiköissä lääkärien näkökulmasta ja heidän työnsä kautta.

Ulla Idänpään-Heikkilä

in memoriam Kalle Österlund 26.10.1921-23.2.2007

Lastenlääkäri Kalle Österlund kuoli 85-vuotiaana Kivelän sairaalassa useita kuukausia kestäneisiin aivoverenkierron häiriöihin. Hän oli syntynyt Turussa, tullut ylioppilaaksi Kouvolassa vuonna 1941 ja valmistunut lääkäriksi Helsingissä 1951 erikoistuen lastenlääkäriksi 1957. Jo sitä ennen hän oli väitellyt tohtoriksi vuonna 1957, dosenttinimitys tuli 1963 ja professorin arvonimen hän sai 1988.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030