77863 osumaa

Kööpenhaminan-matka

Useat matkakokemukset ja -muistot hiipuvat ja jäävät uusien peittoon. Tavanomaisten "matkamuistojen" kohtalona on heterogeeninen muistikuvien sekava tiedosto. Mieleen nousee aika ajoin muistihäivähdyksiä, jotka kertovat: "tulihan sielläkin joskus käytyä". Onnistunut matka vaatii jonkinasteista ryhdikkyyttä ja valmisteluja, jotta siitä jää selkeitä muistikuvia. Etenkin miesporukassa tehtyjen matkojen anti tuntuu joskus jäävän vain hämäriin muistikuviin tehdyistä pubikierroksista. Lääkäreiden kulttuuriseura teki syksyllä 2006 aivan toisentyyppisen matkan, joka suuntautui Kööpenhaminaan.

Veikko Ja Aila Karskela

Arvaamiskeskuksesta osaamiskeskukseen

"Ei ne siellä arvauskeskuksessa mitään osaa. Aina vain vähän vilkaisivat. Vasta kun kävin kuudennella päivystävällä lääkärillä ja vaadin siltä keikkalääkäriltä lähetettä sairaalatutkimuksiin, niin asiat alkoivat selvitä!" Tuttavarouvan tuohtunut vuodatus meinasi nostaa sairaalaerikoislääkärin ja ay-aktivistin heti puolustuskannalle, mutta kymmeneen laskettuani totesin hänen itse asiassa kiteyttäneen tuhinaansa ison osan perusterveydenhuollon ongelmista.

Susanna Wilén

Lääkäriliiton ehdokas Kati Myllymäki: Akavan puheenjohtaja ei ole solisti vaan kapellimestari

- Akavan tehtävä on edustaa kaikkia korkeasti koulutettuja. Muuten it-firman insinööri ja kunnalla työskentelevä lastentarhanopettaja voivat tuntea olevansa kaukana toisistaan. Elleivät sitten satu olemaan naimisissa keskenään, sanoo sosiaali- ja terveysministeriön ylilääkäri Kati Myllymäki. Hän on Suomen Lääkäriliiton ehdokas Akavan puheenjohtajaksi. Myllymäki haluaa luoda yhtenäisyyttä, tasapainoa ja oikeudenmukaisuutta yksityissektorin ja akateemisten matalapalkka-alojen kesken.

Tanja Hannus

Unen puute häiritsee aivojen energia-aineenvaihduntaa

Valvominen lisää korvausunen määrää ja johtaa ihmisillä kognitiivisen suorituskyvyn heikkenemiseen. Eläimillä on havaittu äärimmilleen pitkitetyn valvottamisen johtavan lopulta kuolemaan. Unen puutteen aiheuttamien oireiden taustalla olevat solu- ja molekyylitason mekanismit tunnetaan puutteellisesti. Tämä väitöskirja on saanut innoituksensa hypoteesista, jonka mukaan aivojen energiavarastot ehtyisivät valveen ja palautuisivat ennalleen unen aikana. Työssä tutkittiin aivojen energia-aineenvaihdunnan muutoksia valvotuksen aikana rotilla ja ihmisillä.

Anna Sofia Urrila

Ihmisen papilloomavirus ja kohdunkaulan syöpä

Valtaosa naisista saa genitaalialueen HPV-infektion jossain elämänsä vaiheessa, mutta vain harvoille kehittyy tämän viruksen aiheuttama kohdunkaulan syöpä. Suurin osa HPV-infektioista paranee vuoden tai puolentoista kuluessa. HPV-infektion lisäksi syövän syntyyn tarvitaan muita altistavia tekijöitä, jotka voivat olla ympäristöperäisiä, liittyä ihmisen vastustuskykyyn ja elintapoihin sekä viruksen omiin ominaisuuksiin. Näitä virukseen liittyviä ominaisuuksia ovat viruksen kyky mennä pysyvästi osaksi ihmisen perimää (integraatio), infektoivan viruksen suuri määrä ja infektion kroonistuminen. Näitä tekijöitä voitaisiin ehkä käyttää ennusteellisina tekijöinä erottamaan vaaralliset HPV-infektiot harmittomista infektioista.

Satu-Maria Kulmala

D-vitamiinin puute altistaa rasitusmurtumille

Urheilijoilla ja sotilaskoulutuksessa olevilla henkilöillä esiintyvä rasitusmurtuma syntyy yleensä silloin, kun luun kuormituksen kesto ylittyy varsinkin jyrkässä nousujohteisessa ja liian nopeatahtisessa harjoittelussa. Luun vaurioituessa muodostuu mikromurtumia, joiden paranemista rasitus saattaa estää. Rasituksen seurauksena vaurio voi myös laajentua ja lopulta johtaa varsinaiseen luun murtumaan. Yleensä rasitusmurtumat paranevat hyvin riittävällä levolla ja kuormituksen vähentämisellä. Kuitenkin tiettyihin rasitusmurtumiin, kuten reisiluunkaulan murtumiin, liittyy riski murtuman dislokaatiosta, mikä pahimmillaan voi johtaa pysyvään invaliditeettiin. Rasitusmurtumien ehkäisy ja varhaisdiagnostiikka ovatkin ensisijaisen tärkeitä. Rasitusmurtumien diagnostiikka perustuu pääasiassa potilaan taustatietoihin sekä erilaisiin radiologisiin kuvantamismenetelmiin. Kliiniset tutkimukset ovat epävarmoja ja laboratoriodiagnostiikka puuttuu.

Juha-Petri Ruohola

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030