78147 osumaa

Linetsolidi ei sovi katetri-infektioihin?

Yhdysvaltojen FDA varottaa, että tuoreen tutkimuksen mukaan linetsolidi (Zyvox, Pfizer) ei olisi turvallinen suonensisäiseen katetriin liittyvän infektion hoitona. Tämä indikaatio ei ole lääkkeen hyväksytty käyttöaihe. Tutkimuksessa linetsolidia verrattiin vaikeasti sairaiden potilaiden hoidossa vankomysiiniin, oksasilliiniin tai dikloksasilliiniin. Linetsolidia saaneilla kuolleisuuden riski oli suurempi kuin vertailuantibiootteja saaneilla. Grampositiivisissa infektioissa eroja kuolleisuudessa ei näkynyt. Ero ilmeni potilailla, joilla oli gramnegatiivisen tai sekä grampositiivisen että -negatiivisen organismin aiheuttama infektio.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Tamifluhun varoitus neuropsykiatrisista haitoista

Euroopan lääkelaitos (EMEA) on liittänyt oseltamiviiriin (Tamiflu, Roche) varoituksen neuropsykiatrisista haittavaikutuksista. Varoitus perustuu mm. Japanissa tehtyihin haittavaikutushavaintoihin (SLL 2007;62:1144). Varoituksen mukaan kouristuksia, tajunnan heikkenemistä, epänormaalia käyttäytymistä, hallusinaatioita ja deliriumia on raportoitu Tamiflun käytön yhteydessä ja ne ovat joissain harvoissa tapauksissa johtaneet vammoihin. Potilaita, erityisesti lapsia ja nuoria, on seurattava huolellisesti. Terveydenhuollon ammattilaiseen on otettava välittömästi yhteyttä, jos potilaalla ilmenee mitä tahansa epätavallisen käyttäytymisen oireita.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Lintuinfluenssarokotteissa edistystä

WHO:n asiantuntijakokous on listannut rokotevalmistajat, jotka kehittelevät mallirokotetta lintuinfluenssavirusta (H5N1) vastaan. Valmistajia on 16 kaikkiaan 10 maassa. Viisi yritystä kehittää rokotteita muita lintuinfluenssaviruksia (H9N2, H5N2 ja H5N3) vastaan. Käynnissä on 40 kliinistä tutkimusta rokotteiden vaikutuksista. Useassa maassa virusta vastaan on saatu esiin immuunivaste jo käytettäessä pieniä rokoteannoksia. Huolta kannetaan silti siitä, miten vuotuista 400 miljoonan rokoteannoksen tuotantoa voitaisiin lisätä mahdollisen pandemian uhatessa.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Bentsyylipiperatsiini uusi tulokas huumemarkkinoilla

Britannian lääkeviranomainen (MHRA) tiedottaa laittomasti myydyistä BZP-tableteista, jotka sisältävät synteettistä bentsyylipiperatsiinia. Aine muistuttaa vaikutuksiltaan amfetamiinia. Valmisteita myydään mm. nimillä BZP, Pep, Pep Love, Pep Twisted, Pep Stoned, A2, Legal E/Legal X Frenzy, Nemesis, ESP, Exodus, Euphoria jne. Aineen haittavaikutuksia ovat mm. kouristukset, rytmihäiriöt, ripuli ja kuume.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat