77890 osumaa

Terveyskeskusten valmius hoitotakuuseen kohtuullinen

Noin puolet suomalaisista, 48 % väestöstä, saa jo nyt hoidon tarpeen arvion terveyskeskuksesta kolmen arkipäivän kuluessa, kuten maaliskuun alussa voimaan tuleva hoitotakuu edellyttää, arvioivat johtavat terveyskeskuslääkärit. Välitön yhteys terveyskeskukseen virka-aikana onnistuu jo nyt 62 %:ssa terveyskeskuksista. Ongelmia yhteydensaannissa on ajoittain 34 %:ssa ja jatkuvasti 5 %:ssa terveyskeskuksista. Kuntien valmius hoitotakuuseen kuitenkin vaihtelee vielä huomattavasti.

Suvi Sariola

Traumaklinikka jatkaa Kittilässä

Viime talven hyvät kokemukset ovat rohkaisseet Lapin sairaanhoitopiiriä jatkamaan kirurgisen poliklinikan toimintaa Kittilän terveyskeskuksessa. Etelän hiihtolomaviikolta alkava erikoissairaanhoidon kirurginen vastaanotto tarjoaa erikoistuville lääkäreille mahdollisuuden perehtyä talviurheilussa sattuvien vammojen hoitoon, ja samalla poliklinikka helpottaa terveyskeskuksen työtä. Kirurgian etäpoliklinikalla työskentelevällä lääkärillä on välitön konsultaatioyhteys Lapin keskussairaalaan.

Maira Palosuo

Elvytysohjeita ei aina noudateta

Elvytykseen tarvitaan uudet, yksinkertaiset, käytännölliset ja tehokkaat ohjeet JAMA:n mukaan. Ensihoitohenkilökunta ei noudattanut koko ajan puhallus-paineluelvytyksen ohjeita antaessaan elvytystä sydänpysähdyspotilaille sairaalan ulkopuolella. Potilas ei saanut painalluksia liki puolessa ajasta, jolloin hänellä oli sydämenpysähdys. Ensihoitohenkilökunta antoi vain 64 painallusta minuutissa, ja painallukset eivät olleet tarpeeksi voimakkaita. Tämä todetaan JAMA:ssa julkaistussa tutkimuksessa, joka tehtiin 2002-2003 Ruotsissa, Englannissa ja Norjassa. Tutkimuksessa oli mukana 176 sairaalan ulkopuolisessa ensihoidossa ollutta potilasta, joilla oli sydämenpysähdys.

Ulla Toikkanen

Traumaklinikka jatkaa Kittilässä

– Traumapoli on tarkoitettu kaikissa Lapin hiihtokseskuksissa sattuvien vammojen arviointia varten, mutta viime talvena Kittilän terveyskeskukseen tulivat pääasiassa Levillä ja Ylläksellä sattuneet tapaturmat. Toiminnan tarkoituksena on käynnistää vammojen erikoissairaanhoidon hoitoketju jo tapahtumapaikalla ja nopeuttaa välitöntä hoitoa vaativien vammojen hoitoon pääsyä, kertoo Lapin keskussairaalan kirurgian klinikan ylilääkäri Hannu Halme.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030