78096 osumaa

Kilpailuvirastolta päätös TAYS:n Laboratoriokeskuksesta

Päätöksen mukaan Pirkanmaan sairaanhoitopiirin Laboratoriokeskuksella on määräävä markkina-asema lakisääteisessä toiminnassaan palvelulaboratorioiden ja keskuslaboratorioiden markkinoilla. Selvityksissä ei sen sijaan todettu määräävän markkina-aseman väärinkäyttöä. Vaikka Laboratoriokeskuksen hinnoittelussa ei havaittu varsinaista alihinnoittelua, virasto kuitenkin kiinnitti huomiota liikelaitostamiseen liittyviin uhkiin.

Uudet markkinointiohjeet lääkäreille (pääkirjoitus SLL 25-26/2002)

Termi ”markkinointiohjeet” antaa nykyaikana paremman kuvan ohjeiden kattamasta alueesta kuin aikaisempi termi ”ilmoitteluohjeet”, joka luo mielikuvaa lähinnä painetuista ilmoituksista. Lääkärit markkinoivat palvelujaan myös sähköisissä välineissä, radiossa, televisiossa ja enenevässä määrin myös Internetissä. EU:n sähköistä kaupankäyntiä koskeva direktiivi antaakin ammattikunnille velvoitteen huolehtia omista säännöksistään Internetin kautta tapahtuvassa markkinoinnissa. Tältä pohjalta Euroopan lääkäreitä edustava CPME (Comité Permanent des Médecins Européens) hyväksyi maaliskuussa omat ohjeensa verkon kautta tapahtuvalle markkinoinnille. Näiden ohjeiden periaatteet on otettu mukaan Lääkäriliiton markkinointiohjeisiin, jotka on laajennettu myös Internet-markkinointia koskeviksi. Kansainvälisessä markkinoinnissa Internetin kautta on erityispiirteitä. Sen lisäksi, että palveluntuottajan tulee olla selkeästi tunnistettavissa, markkinoinnin yhteydessä on tuotava julki myös taho, joka on antanut luvan lääkärin ammatinharjoittamiseen tai laitoksen ylläpitämiseen.

Terveyspalvelujen saatavuustakuut

Perustuslakiimme on kirjoitettu juhlavasti, että julkisen vallan on turvattava, sen mukaan kuin lailla tarkemmin säädetään, jokaiselle maamme kansalaiselle riittävät sosiaali- ja terveyspalvelut sekä edistettävä väestön terveyttä. Perustuslain tämän kohdan tarkoitus on varmistaa kansalaisten perusturvallisuus määräämällä julkinen valta huolehtimaan, että Suomen kansalaisen tulee saada terveyspalvelunsa hyväksymiemme hallinto-oikeudellisten periaatteiden mukaisesti. Näistä periaatteista ehkä keskeisin on yhdenvertaisuus. Hoidon saatavuutta, laatua ja hoitokäytäntöjen yhtenäisyyttä on lupa ja käytännössä pitää noudattaa kansalaisen perusoikeutena.

Taito Pekkarinen

Vårdgarantin

Vår grundlag förklarar högtidligt att det allmänna enligt vad som närmare bestäms genom lag ska tillförsäkra var och en tillräckliga social- hälsovårds- och sjukvårdstjänster samt främja befolkningens hälsa. Lagtexten syftar till att säkra varje medborgares rätt till grundläggande social trygghet och förpliktar till att finska medborgare får sina hälsotjänster enligt vedertagna förvaltningsrättsliga principer, av vilka jämlikhet är en av de viktigaste. I princip är det är en grundläggande medborgarrättighet att vården är tillgänglig, av god kvalitet och att det råder en enhetlig vårdpraxis.

Taito Pekkarinen

Hedelmöityshoitoja koskeva lakiesitys lopulta eduskuntaan

Eduskunta on pitkällisen valmistelun jälkeen saanut käsiteltäväkseen hedelmöityshoitoja koskevan lakiesityksen. Monia kompromisseja sisältävän esityksen mukaan hedelmöityshoitoa voitaisiin tietyin ehdoin antaa myös yksinäiselle naiselle tai naisparille. Hoidon antamisen edellytyksenä on, että siittiöitä luovuttanut mies on antanut suostumuksensa siittiöiden käyttöön yksinäiselle naiselle annettavaan hedelmöityshoitoon. Luovuttajan on suostumusta antaessaan oltava tietoinen siitä, että hänet voidaan vahvistaa syntyvän lapsen isäksi. Jos isyys vahvistetaan, luovuttaja voidaan myös määrätä elatusvelvolliseksi.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat