78147 osumaa

Adeksanet on vasta-aine antikoagulanteille

Adeksanet alfa (PRT 4445, Portola Pharmaceuticals) kumosi suppeassa tutkimuksessa apiksabaanin (Eliquis, Bristol-Myers Squibb) antikoagulanttivaikutuksen nopeasti ja keskimäärin 95-prosenttisesti (p < 0,0001). Mukana oli 33 tervettä 50-75-vuotiasta. Adeksanet on faktori Xa:n modifioitu molekyyli, joka toimii syöttinä antikoagulantille estäen sen vaikutuksen. Aineen odotetaan kumoavan apiksabaanin lisäksi myös edoksabaanin (Tosylate/Savaysa, Daiichi Sankyo) ja rivaroksabaanin (Xarelto, Bayer) vaikutukset. Tutkimukset lääkkeen tehosta ja turvallisuudesta jatkuvat.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Autothanasiasta suisidiin

Itsemurha on kaikkina aikoina ja kaikissa kulttuureissa ollut ongelmallinen ilmiö, johon suhtautumisessa jo antiikin aikana oli filosofisten koulukuntien ja yhteiskuntien välisiä eroja. Vaikka melankolia on liittynyt jo hippokraattiseen sairauskäsitykseen ja nykykäsityksen mukaan on oleellinen osa suicidaalista tendenssiä, on kreikkalaisen ja 1700-luvulta peräisin olevan latinan termin välillä aistittavissa selkeä ero. Meillä nykyisin käytetty termi on paljon tuoreempaa perua kuin autothanasia ja luonteeltaan se vastaa roomalaisten ilmaisuja, jotka perustuivat verbiin caedere, tappaa, ja samanlaisten aktiivisen surman verbien ryhmään. Kreikkalaisten suhde oli passiivisempi.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat