77761 osumaa

Pallolaajennukseen liittyvillä pienillä infarkteilla ei ennusteellista merkitystä

Pallolaajennus aiheuttaa varsin usein pienen, merkkiaineista havaittavan sydänlihasvaurion. Yleisimmin syynä on plakki- tai hyytymämateriaalin sironta suonen latvaosiin tai pienen sivuhaaran tukkeutuminen. Aikaisemmin katsottiin, että tällä pienelläkin sydänlihasvauriolla on ennusteellista merkitystä, ja eräitä lääkkeitä markkinoitiin vähentämään tätä toimenpidevauriota.

Juhani Airaksinen

Miten lapsen päivystyspoliklinikkakäynti sujuisi nopeammin?

Terveydenhuollon prosessien läpimenoaikojen mittaamisella ja nopeuttamisella tavoitellaan tehokkaampaa sekä laadukkaampaa palvelua. Päivystyspoliklinikoiden toimintaa on tutkittu paljon, mutta aikuisten päivystyskäyntien kehittämisestä saadut tulokset eivät välttämättä sovellu sellaisenaan lapsipotilaiden hoitoon. Tässä tutkimuksessa analysoidaan lasten päivystyspoliklinikkakäyntien kestoon vaikuttavia tekijöitä ja keinoja saada prosessi sujumaan nopeammin.

Laura Pitkänen, Paulus Torkki, Kirsti Knaapi, Eero Rahiala, Pekka Lahdenne, Pentti Kallio, Kirsi Sillanpää

Kaikki tulehduksellisia suolistosairauksia sairastavat eivät hyödy regulatoristen T-solujen toiminnan tehostamisesta TNF-α-vasta-aineilla

Glukokortikoidit ja TNF-α-vasta-aineet ovat tulehdusta hillitseviä lääkkeitä, joita käytetään tulehduksellisten suolistosairauksienja lasten reuman hoidossa. Näiden lääkkeiden käytön haasteina ovat tehon menetys sekä sivuvaikutukset. Erityisesti lasten kohdalla olisi tärkeää tunnistaa ennalta hoidosta hyötyvät potilaat. Tässä tutkimuksessa etsittiin kokeellisia seerumin merkkiaineita, joilla tutkittiin tulehduksen vaimenemista glukokortikoidi- ja TNF-α-vasta-ainehoidon aikana.

Hanne Rintamäki

Topiramaatti lisää epämuodostumien riskiä

Australian lääkeviranomainen (TGA) muistuttaa raskauden aikana käytettyyn epilepsialääkkeeseen topiramaattiin liittyvästä huuli- ja suulakihalkioiden riskistä. Lääkettä tulee käyttää vain, jos sen hyödyt ovat sikiön mahdollisia riskejä suuremmat ja muu vaihtoehtoinen lääkitys ei sovi. Lisäksi on käytettävä luotettavaa ehkäisymenetelmää ja muistettava, että topiramaatti vähentää estrogeenia sisältävien valmisteiden ehkäisytehoa.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030