78324 osumaa

Keski-iän kolesterolin vaikutus vanhuuteen

Suurentunut plasman kolesterolipitoisuus on tunnettu valtimotautien riskitekijä keski-iässä, mutta vanhuusiässä kolesterolin merkitys näyttää vähentyvän. Väitöskirjassa tutkittiin vanhuksia, joilla on familiaalinen hyperkolesterolemia. Siihen liittyy hoitamattomana lisääntynyt sepelvaltimotaudin riski. Tutkimuksessa olivat mukana myös Helsingin Johtajatutkimuksen alun perin terveet miehet, joita seurattiin keski-iästä vanhuuteen.

Laura Hyttinen

Downin oireyhtymää sairastavien terveysseurannassa on puutteita

Väitöstutkimuksessa kuvattiin todettujen terveysongelmien yleisyyttä ja terveysseurannasta annettujen suositusten toteutumista Downin oireyhtymää sairastavilla potilailla. Nykyisin Kainuussa elävien Downin oireyhtymää sairastavien henkilöiden tietojen lisäksi analysoitiin alueella aiemmin asuneiden kyseistä oireyhtymää sairastavien saatavissa olevat sairaus- ja huoltokertomustiedot.

Tuomo Määttä

Kaulavaltimon ahtaumaan liittyviä aivoinfarkteja voidaan ehkäistä leikkaushoidolla

Arviolta 10–16 % Suomen noin 15 000 vuosittaisesta aivoinfarktista on kaulavaltimoahtaumaan liittyviä. Varoitussignaaleja, kuten ohimeneviä halvausoireita, ohimenevää sokeutumista tai lieviä aivoinfarkteja esiintyy 30–40 %:ssa verenkierron tukkeutumisesta johtuvista aivoinfarkteista. Nämä varoitusoireet tarjoavat mahdollisuuden ehkäistä aivoinfarkteja kaulavaltimon puhdistusleikkauksella, mutta leikkaus ei ole riskitön. Kaulavaltimokirurgiaa on tutkittu perusteellisesti satunnaistetuissa kansainvälisissä tutkimuksissa, ja niiden pohjalta on luotu kansallisia ja kansainvälisiä hoitosuosituksia. On kuitenkin jossain määrin epäselvää, miten tämä teoreettinen mahdollisuus heijastuu käytäntöön.

Pirkka Vikatmaa

SSRI-lääkkeet lisäävät vastasyntyneen keuhkoverenpainetta

Äidin raskauden aikainen SSRI-masennuslääkkeiden käyttö näyttäisi kaksinkertaistavan vastasyntyneen riskin kärsiä kohonneesta keuhkovaltimopaineesta. Riski lisääntyisi 1 000 vastasyntynyttä kohti 1,2:sta 3,0:een (riskisuhde 2,1, 95 % LV 1,5–3,0), eli vaara jäisi edelleenkin varsin pieneksi. Johtopäätös perustuu 1,6 miljoonaan vastasyntyneeseen, jotka koottiin vuosilta 1996–2007 Islannista, Norjasta, Ruotsista, Suomesta ja Tanskasta. Kohonnut keuhkovaltimopaine vastasyntyneellä vaikeuttaa hengitystä, saattaa aiheuttaa aivovaurion ja noin 10 % menehtyy. Toisaalta masennuslääkkeiden käytön lopetus raskaudessa lisää enneaikaisen synnytyksen mahdollisuutta, laskee syntymäpainoa ja voi syöstä äidin vaikeaan depressioon. Tutkijat pitävät hoitamatonta depressiota lääkitystä suurempana vaarana sikiölle, mutta ehdottavat vaihtoehdoksi lääkitykselle mm. keskusteluterapiaa.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat