78107 osumaa

Alzheimer-genetiikassa uusia löydöksiä

Perinteisen APOE-4-geeniassosiaation lisäksi hiljaittain on löydetty muitakin Alzheimerin tautiin assosioituvia geenivariaatioita. Yksi näistä uusista löydöksistä on kolesteroliesterin kuljetusproteiinigeenin toiminnallinen polymorfismi (CETP). CETP:n kodonin 405 -polymorfismi (isoleusiini/valiini) on aiemmissa tutkimuksissa assosioitunut pitkäikäisyyteen sekä vähäisempään sydän- ja verisuonitautiriskiin. Yhdysvalloissa selvitettiin ikääntyvässä kohortissa (> 69 v, n = 523) tämän geenin polymorfismin merkitystä kognitiiviseen heikkenemiseen sekä dementian ilmaantuvuuteen noin neljän vuoden seurannassa.

Kaisu Pitkälä

Kognitiivinen remediaatioterapia - uusi menetelmä skitsofreniapotilaiden kuntoutukseen

- Skitsofreniaan sairastuvat kärsivät psykoottisten oireiden lisäksi huomattavista kognitiivisen toimintakyvyn vajavuuksista, jotka usein edeltävät sairauden puhkeamista ja jatkuvat edelleen psykoottisten oireiden lievennyttyä. Viime vuosina kognitiivisen toimintakyvyn parantaminen on noussut keskeiseksi kuntoutuksen tavoitteeksi.

Emiliano Muzio, Jorma Oksanen, Laila Luoma, Terhi Kimmelma-Paajanen, Miia Ruohonen

Mitä levinneen munuaissyövän hoito maksaa?
Interferonilla hoidettujen potilaiden hoitokustannukset Suomessa

Syövänhoitoon kehitetään jatkuvasti uusia hoitomuotoja, joiden kustannuksista tarvitaan vertailutietoa. Tämän tutkimuksen tarkoituksena oli selvittää levinnyttä munuaissyöpää sairastavien, alfa-interferonilla (IFN) hoidettujen, potilaiden hoidon kokonais- ja osakustannuksia. Uusien hoitomuotojen kustannuksia ja tuloksellisuutta voidaan verrata interferonihoitoon, kun kustannusanalyysi on sen osalta tehty.

Riikka-Liisa Vuorinen, Timo Purmonen, Pirkko-Liisa Kellokumpu-Lehtinen, Maria Lapela, Seppo Pyrhönen

Ärtyvän suolen oireyhtymä Suomessa

Ärtyvän suolen oireyhtymän esiintyvyys väestössä on tutkimuksissa ollut 3-25 %. Laaja vaihtelu selittyy osin määritelmien ja diagnostisten kriteerien eroista. Tässä väitöskirjatutkimuksessa selvitettiin ärtyvän suolen oireyhtymän yleisyyttä Suomessa sekä masentuneisuuden, ahdistuneisuuden ja ruumiillisten oireiden esiintymistä sen yhteydessä. Lisäksi tutkittiin potilaiden terveyspalvelujen käyttöä ja oireyhtymän terveystaloudellisia kustannuksia.

Markku Hillilä

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat