77834 osumaa

Nokian likavesialueella sairastui yli puolet

nNokian likaantuneen veden alueen reilusta 9 000 asukkaasta noin 5 100 sairastui ripuli- tai oksennustautiin vesiepidemian aikana. Tärkeimmät taudinaiheuttajat olivat kampylobakteeri, norovirus ja giardia-alkueläin. Väestöön suhteutettu sairastuvuus oli Nokian likaantuneen veden alueella noin kahdeksankertainen ja Nokian puhtaan veden alueellakin noin kolminkertainen Kangasalan normaalitilanteeseen verrattuna. Tulokset käyvät ilmi Kansanterveyslaitoksen, Pirkanmaan sairaanhoitopiirin, Nokian kaupungin ja Tampereen yliopiston tekemästä kyselytutkimuksesta.

Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiriin suunnitteilla liikelaitos

Varsinais-Suomen sairaanhoitopiiri ryhtyy yhdessä eräiden jäsenkuntiensa kanssa selvittämään mahdollisuuksia perusterveydenhuollon järjestämiseksi. Aloitteen ovat tehneet Paimion ja Sauvon kunnat, jota eivät ole itse löytäneet keinoa saavuttaa ns. Paras-lain vaatimaa 20 000 asukkaan laajuista perusterveydenhuollon kokonaisuutta naapurikuntiensa kanssa. Selvitystyön käynnistämistä kannattivat Loimaa, Pöytyä, Paimio, Sauvo, Somero, Mynämäki, Masku, Nousiainen ja Vehmaa, varauksin myös Laitila. Näiden yhteenlaskettu väkiluku on yli 75 000 asukasta.

Tubibasilli säilyy ysköksessä horrostilassa

Tuberkuloosi tarttuu ja tappaa edelleen. Joka vuosi siihen sairastuu maailmassa noin 9 miljoonaa ihmistä ja kuolee noin 2 miljoonaa. Basillin on täytynyt kehittää hyvät mekanismit menestyäkseen ihmisten kumppanina kymmenien vuosituhansien ajan. Useimmin tartunta tapahtuu yskösten välityksellä. Ovatko siis ysköksiin erittyvät bakteerit jotenkin erikoisesti varustautuneita pysyäkseen hengissä kehon ulkopuolella ja siirtyäkseen seuraavaan uhriin?

Heikki Arvilommi

Lyhyempi kaava saattaa riittää rintasyövän sädehoidossa

Tuoreiden tutkimusten perusteella näyttää siltä, että tehokas rinnan sädehoito on toteutettavissa perinteistä lyhyemmän kaavion mukaan. Lancet Oncolygy -lehdessä julkaistussa pääkirjoituksessa kuitenkin muistutetaan, että osa rintasyövän sädehoidon hyödyistä tulee esille vasta kymmenen vuoden seurannan jälkeen. Tämän takia lienee syytä odotella vielä seurantatuloksia muutaman vuoden ajan, ennen kuin nykyistä hyvää hoitomallia lähdetään muuttamaan.

Sirkku Jyrkkiö

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030