78147 osumaa

Tupakointi heikentää lihasvoimaa

Tupakointi aiheuttaa muutoksia myös lihaksiin. Asiaa selvitettiin Venezuelassa tehdyssä tutkimuksessa, jossa tosin oli mukana vain 14 tupakoijaa (30 ± 10 askivuotta takana) ja 20 tupakoimatonta verrokkia. Heistä kenelläkään ei ollut keuhkoahtaumatautia. Tutkittavilta mitattiin ventilaatiofunktiot ja heille tehtiin vastus lateralis -lihaksen biopsia. Näytteestä määritettiin mm. eri lihasentsyymejä ja niiden aktiviteettia sekä lihaksen rakennetta.

Hannu Puolijoki

Lapsivesipistosta odotettua vähemmän komplikaatioita

Raskauden keskikolmanneksen aikana tehty lapsivesipisto näyttää oikein tehtynä sittenkin vähäriskiseltä toimenpiteeltä. Sikiön kromosomitutkimukseen käytetyn lapsivesipiston on aikaisemman tiedon perusteella oletettu sisältävän noin 0,5 %:n lisäriskin keskenmenosta lähimmän kahden kuukauden kuluessa. Keskenmenon tavallinen syy on tällöin kohdunsisäinen infektio. Tätä tietoa on yleismaailmallisesti käytetty odottavan äidin neuvonnassa ja myös määritettäessä sikiön kromosomianomalioiden seerumseulontojen riskirajaa, jonka ylittyessä lapsivesipisto on aiheellinen.

Pertti Kirkinen

Kahden viikon välein annettu hoito tehoaa aggressiiviseen B-solulymfoomaan parhaiten

Aggressiivisen lymfooman käypä hoito on pitkään ollut syklofosfamidin, doksorubisiinin, vinkristiinin ja prednisonin yhdistelmä (CHOP). Monoklonaalisen vasta-aineen rituksimabin lisääminen hoitoon ja annosvälin lyhentäminen kolmesta kahteen viikkoon ovat osoittautuneet tehokkaiksi diffuusin suurisoluisen B-solulymfooman (DLBCL) hoidossa. Saksalaiskollegat selvittivät, miten kahden viikon välein annettava hoito kannattaisi toteuttaa iäkkäille potilaille. Tutkimuksessa satunnaistettiin 1 222 aggressiiviseen lymfoomaan sairastunutta potilasta (61-80 v) neljään hoitoryhmään: 6 x CHOP-14, 8 x CHOP-14, 6 x R-CHOP-14 ja 8 x R-CHOP-14. Kaikki potilaat saivat valkosolukasvutekijää.

Sirkku Jyrkkiö

E-vitamiinin puutos on riski vanhusten toiminnanvajeille

Italiassa on osoitettu, että seerumin alhainen E-vitamiinipitoisuus ennakoi vanhusten toiminnanvajeita. Ikävä kyllä, jo aiemmin useissa satunnaistetuissa tutkimuksissa on osoitettu, että E-vitamiinilisä ei kuitenkaan paranna ennustetta. Pikemmin suuriannoksinen E-vitamiinilisä saattaa lisätä kuolleisuutta. Nyt tehty InCHIANTI-tutkimus ei kerro, onko E-vitamiinin puutos itsessään haitallista, vai onko se vain merkki toiminnanvajeita aiheuttavista sairauksista.

Kaisu Pitkälä

Mitähän Machiavelli sanoisi terveydenhuollon kasvavasta palkka-armeijasta?

Luin vastikään kollegan hyvän kirjoituksen terveyskeskuksen vuokralääkäriongelmasta. Vuokralääkärien käyttäminen tuottaa ainakin kahdenlaisia ongelmia. Palkan suhteen syntyy aivan hämmästyttäviä tilanteita, kun tuskin lääkärikoulustakaan vielä valmis nuori tienaa selvästi paremmin kuin kokenut, osaava ja vaikuttava kollega. On vaikea ymmärtää kunnanisiä, jotka eivät osoita arvostavansa omia osaajiaan kilpailukykyisellä palkalla, mutta ovat valmiit maksamaan kokemattomuudesta. Toinen ja vähän pohdittu kysymys on johtaminen: kuka johtaa näitä vuokrattuja lääkäreitä?

Minna Kaila

Antikoagulaatiossa edetään kohti uusia täsmälääkkeitä

Nykyiset antikoagulaatiovaihtoehdot ovat yli puoli vuosisataa vanhat hepariini ja varfariini. Niiden hyvät ja vähemmän hyvät puolet ovat yleisesti tiedossa. Pienimolekyylisten hepariinien tulehdusta hillitsevä vaikutus ja edut syöpäpotilaiden tromboosin estossa ja hoidossa edustavat uutta kehitystä. Myös diabetespotilailla daltepariinin on osoitettu rauhoittavan angiopatiaa ja säästävän jopa amputaatioilta (1).

Riitta Lassila

Keskosten äidit tupakoivat raskausaikana muita yleisemmin

Selvitimme eroaako keskosten ja verrokkien äitien raskauden aikainen tupakointi ja alkoholin käyttö ja miten ne vaikuttavat lasten kehitykseen.

Mikael Ekblad, Jonna Maunu, Petriina Munck, Satu Ekblad, Jaakko Matomäki, Helena Lapinleimu, Leena Haataja, Liisa Lehtonen, Eeva Ekholm, Minna Hannula, Pentti Kero, Jarkko Kirjavainen, Riikka Korja, Harry Kujari, Hanna Manninen, Pekka Niemi, Pertti Palo, Riitta Parkkola, Jorma Piha, Annika Pihlgren, Liisi Rautava, Päivi Rautava, Milla Reiman, Hellevi Rikalainen, Katriina Saarinen, Elina Savonlahti, Matti Sillanpää, Suvi Stolt, Päivi Tuomikoski-Koiranen, Anu Uschakoff Ja Tuula Äärimaa.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat