77851 osumaa

Nestehukkaan nautittu ananasmehu vei monisairaan potilaan teho-osastolle

61-vuotias mies soitti hätäkeskukseen, koska yleiskunto oli heikentynyt nopeasti eivätkä jalat enää kantaneet. Mieheltä oli edellisvuonna diagnosoitu sydämen vajaatoiminta, kohtauksittain esiintyvä eteislepatus sekä sairas sinus -oireyhtymä. Asystole-jaksot olivat olleet pisimmillään useiden kymmenien sekuntien mittaisia, joten miehelle oli asetettu kammiotahdistin noin puoli vuotta aikaisemmin. Lisäksi hänellä oli laaja-alaisesti oirehtiva psoriaasi. Kuluneen vuoden aikana suorituskyky oli alentunut, mutta hän selviytyi edelleen lyhyistä kävelymatkoista ja ajoi autolla. Kaksi päivää aiemmin mies oli saanut kefadroksiili-kuurin flunssan, lievän kuumeilun ja psoriaasin pahenemisen takia.

Sanna Hoppu

Naisten nokittelua?

Kunta-alalla on odotettavissa mielenkiintoinen syksy. Vaalihuumassa puolueet lupasivat ainakin kuulijoiden mielestä sairaanhoitajille yhdeksän hyvää ja kymmenen kaunista - tai siis itse asiassa lisärahalupauksia tuli kunta-alan korkeasti koulutetuille naisvaltaisille aloille. Nyt sitten rahaa ovat kovasti jakamassa ainakin sairaanhoitajat, lastentarhanopettajat, opettajat ja sosiaalityöntekijät. Hoitajat kyselevät lehtien palstoilla opettajilta, että kuka vaihtaa vanhan opettajan vaipat ja opettajat ihmettelevät, kuka opettaa ja hoitaa nuorten hoitajien lapsia. Välistä tuntuu, että ainakin lehtien palstoilla asiallinen keskustelu oman alan vaativuudesta ja kunnolliset perusteet palkankorotuksiin peittyvät muiden ammattiryhmien mollaamisen alle. Kenellä on lyhyt koulutus, kuka joutuu tekemään paljon kotitöitä ja kenellä on taas pitkä kesäloma?

Susanna Wilén

Lääkäriliitto korostaa potilaan yksityisyyden suojaa biopankkitoiminnassa

Potilaiden hoidossa ja tutkimusprojekteissa on kertynyt Suomessa miljoonia biologisia näytteitä, joita säilytetään erilaisissa kokoelmissa. Niitä koskeva lainsäädäntö on puutteellista eikä se kaikilta osin vastaa tämän päivän tarpeita. Biopankkitoimintaa koskevien säädösten uudistamista on valmisteltu STM:n työryhmässä, jonka ehdotuksista Lääkäriliitto on nyt antanut lausuntonsa.

Marit Henriksson

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030