77880 osumaa

Lääkäriliitto: Vanhusstrategian laatiminen on aloitettava

Suomen Lääkäriliitto on antanut lausuntonsa vanhustyön ja geriatrisen hoidon kehittämistä koskevasta selvitysraportista. Lääkäriliiton mukaan sosiaali- ja terveysministeriön raportti antaa mainion perustan kansallisen vanhusstrategian jatkoselvityksille. Noiden selvitysten tuloksia on alettava hyödyntää väestörakenteen muutoksen vaatimalla aikataululla eli hyvissä ajoin ennen 2020-lukua.

Tanja Hannus

Lääkäriliitto lähtee eduskuntavaalikiertueelle

Lääkäriliiton hallitus päätti 26. lokakuuta pitämässään kokouksessa, että liitto järjestää ennen kevään 2007 eduskuntavaaleja avoimia yleisötilaisuuksia eri vaalipiireissä. Liitto isännöi helmikuussa 2007 terveyspolitiikkaa käsitteleviä keskustelutilaisuuksia kaikissa niissä vaalipiireissä, joissa kansanedustajaksi on ehdolla lääkäreitä. Tavoitteena on saattaa liiton edustajat, kansanedustajaehdokkaat ja äänestäjät tapaamaan toisiaan ja jakamaan ajatuksiaan terveydenhuollon järjestämisestä tulevaisuudessa. Tähän mennessä puolueet ovat nimenneet kansanedustajaehdokkaiksi 34 lääkäriä.

Tanja Hannus

Lääketieteelliset ongelmat vaikuttavat selkäydinvaurioisen arjen toimintaan

Selkäydinvaurioihin liittyy usein lihasheikkouden ja tuntopuutosten lisäksi erilaisia lääketieteellisiä ongelmia, yleisimpinä rakon ja suolen toimintahäiriöt, neuropaattinen kipu, spastisuus, painehaavaumat sekä seksuaalitoimintojen häiriöt. Tässä väitöskirjassa selvitettiin näiden ongelmien vaikutusta työssäkäyntiin ja seksuaalielämään. Erityistavoitteena oli tutkia luun tiheyttä ja siihen liittyviä tekijöitä aikuisilla, joilla on synnynnäinen selkäydinvaurio meningomyeloseelen seurauksena.

Kirsi Valtonen

Nukleiinihapon monistustesti tuberkuloosin diagnostiikassa ja hoidossa

Tuberkuloosibakteerin hidaskasvuisuus vaikeuttaa taudin laboratoriodiagnostiikkaa. Keuhkotuberkuloosin toteaminen perustuu yskösten värjäys- ja viljelytutkimuksiin, joilla on kuitenkin heikkoutensa. Värjäystestillä voidaan vuorokaudessa todeta potilaan tartuttavuus, mutta testi on epäherkkä eikä erota tuberkuloosibakteeria ei-tuberkuloottisista mykobakteereista. Viljelytutkimus on herkkä ja antaa lopullisen mikrobiologisen varmistuksen tuberkuloosista, mutta tulos valmistuu vasta 2-4 viikon kuluessa. Viljelystä voidaan myös edetä lääkeherkkyystutkimuksiin ja epidemiologisiin selvityksiin.

Iiris Rajalahti

Mulibrey-nanismin geenitausta

Mulibrey-nanismi on harvinainen monioireinen synnynnäinen sairaus, jonka oireisiin kuuluvat jo sikiökaudella alkava kasvuhäiriö, tyypilliset kolmiomaiset kasvonpiirteet sekä etenevä sydänsairaus. Useille potilaille kehittyy lisäksi metabolinen oireyhtymä ja tyypin 2 diabetes, ja heillä on suurentunut alttius lapsuusajan munuaiskasvaimiin sekä hyvänlaatuisiin munasarjakasvaimiin. Mulibrey-nanismin taustalla ovat virheet TRIM37-geenissä. Geenin tuottaman TRIM37-proteiinin normaali toiminta ja mulibrey-nanismin tautimekanismit ovat vielä toistaiseksi tuntemattomia. Alustavat tutkimukset ovat kuitenkin osoittaneet proteiinin paikantuvan solun sisällä peroksisomeihin ja TRIM37-proteiinilla on osoitettu olevan ubikitiini-ligaasiaktiivisuutta. Nämä löydökset viittaavat siihen että TRIM37-proteiinin toiminta saattaa liittyä proteasomivälitteiseen proteiinien hajotukseen.

Riikka Hämäläinen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030