78324 osumaa

Sosiaali- ja terveysministeri Tuula Haatainen: Julkisrahoitteisesta palvelujärjestelmästä on pidettävä huolta

- Sosiaalidemokraatit eivät lämpene terveydenhuollon vakuutuspohjaisille järjestelmille. Meidän mielestämme paras tulosta saadaan huolehtimalla julkisrahoitteisen terveydenhuollon resursseista hyvin. Samalla pidetään huolta myös siitä, että hallinto ja muut rakenteet ovat virtaviivaisia ja sujuvia. Resursseista tulee mahdollisimman suuri määrä mennä ihmisten hoitoon. Kansalaisten tulee saada veromarkoilleen terveydenhuollossakin vastinetta. Pohjoismainen julkisrahoitteinen malli, jota täydentää sairausvakuutusjärjestelmä, tuottaa minusta parhaan kokonaistuloksen ja turvaa myös kohtuullisen määrän joustavuutta palvelujen saantiin. Samalla se jättää tilaa kansalaisten valinnanvapaudelle.

Taito Pekkarinen

Työkyvyttömyyseläkeratkaisuihin kokeiltiin uutta menetelmää

Suomessa on kokeiltu hyvällä menestyksellä uutta menetelmää työkyvyttömyyseläkkeiden ratkaisemisessa. Englantilaisen mallin mukaisella menetelmällä arvioitiin noin sata hankalaa tapausta, joissa eläkehakemus oli alustavasti hylätty. Vakuutuslääkärien mukaan menetelmä toi hakijan toimintakyvystä olennaista uutta tietoa lähes puolessa tapauksista, ja 40 alustavasti hylkäävää päätöstä muuttui päinvastaiseksi.

Suvi Sariola

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat