77901 osumaa

Mikä mättää terveyskeskuksissa?

Terveyskeskusten työntekijät valittelivat byrokratiaa, stressiä, huonoa palkkausta ja vähäistä työmotivaatiota. Väestö ja potilaat puolestaan olivat tyytymättömiä palvelujen, etenkin lääkärinpalvelujen saatavuuteen. Lauseet on lainattu väestövastuisen perusterveydenhuollon kokeilujen raportista (toim. Aro ja Liukko 1993) ja kuvaavat kunnanlääkäriajan loppuvaiheen tunnelmia 1960-70-lukujen vaihteesta. Ne kuitenkin sopisivat hyvin kuvaamaan myös tämän päivän tilannetta terveyskeskuksissa - joskaan palkkaus ei viime aikoina ole ollut päällimmäisiä valituksen aiheita.

Mikko Kangas - Santero Kujala

Vad felas hälsocentralerna?

Personal på hälsocentraler klagar över byråkrati, stress, dåliga löner och bristande arbetsmotivation. Befolkningen och patienterna å sin sida är missnöjda med servicen, i synnerhet tillgången till läkartjänster. Dessa omdömen finns i en rapport om försök med primärvård med befolkningsansvar (red. Aro och Liukko 1993) och speglar stämningar under kommunalläkarnas sista tid vid övergången mellan 1960 och 1970-talen. De kunde emellertid passa bra för att beskriva nuläget på hälsocentralerna - även om lönefrågor inte på sistone har varit en huvudsaklig anledning till klagomål.

Mikko Kangas - Santero Kujala

Seksuaalioikeudet osaksi ihmisoikeuksia Kehitysmaiden köyhyyden kierre on katkaistava

Kehitysmaiden lukuisilla ongelmilla on yhteinen nimittäjä: äärimmäinen köyhyys. Maailman väestöstä 1,2 miljardia elää alle dollarilla päivässä, ja heistä suurin osa on naisia ja lapsia. Nälkää näkee jatkuvasti 840 miljoonaa ihmistä. YK:n vuosituhatjulistuksen mukaan köyhyyden ja nälän poistaminen ei ole mahdollista, jos naisten seksuaaliterveyttä ja -oikeuksia ei paranneta. Väestöliiton kehitysyhteistyöyksikön lääkäri Teija Kulmala sanoo, että seksuaalioikeudet täytyy tunnustaa osaksi ihmisoikeuksia.

Ulla Toikkanen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030