78147 osumaa

Suomalainen asiantuntijakommentti

MS-tauti on ollut yksi mystisistä, etenevistä neurologisista sairauksista, ja sen ainoa hoito on ollut steroidien tai ACTH:n käyttö. Koska MS-taudin oireet ovat hyvin vaihtelevia, potilaille tehtävien hoitokokeilujen kliinisen tehon arvioiminen on vaikeaa. Taudille on tyypillistä, että oireiden ajoittuminen ja paikantuminen on hajanaista. Pienikin leesio voi aiheuttaa merkittäviä oireita ja toisaalta suuri, magneettikuvauksessa todettu pesäke voi johtaa vain euforiaa ja käyttäytymisoireita otsalohkon alueelta. Siksi pelkillä kliinisillä kriteereillä on ollut erittäin vaikeaa arvioida hoidon objektiivisia hyötyjä. Erilaisia kliinisiä arviointiasteikkoja on laadittu, mutta ennen hoitoa ja hoidon aikana käytetyt kehittyneen tekniikan keinot, nimenomaan magneettikuvaus, ovat osoittautuneet pitkissäkin hoitokokeiluissa luotettavimmaksi mittariksi.

Paavo Riekkinen Sr

Päihteiden sekakäyttö yleistyy

A-klinikan asiakkaista oli viime vuonna yhä suurempi osa päihteiden sekakäyttäjiä. Yleisin yhdistelmä oli alkoholi ja lääkkeet, mutta myös satunnaisia huumeiden käyttäjiä oli entistä enemmän. Myös pelkästään huumeita käyttäviä asiakkaita oli runsaammin kuin ennen, mutta heidän määränsä oli edelleen suhteellisen vähäinen. Eri toimintayksiköiden välillä on tosin suuria eroja: lähinnä nuorille tarkoitetun Hietalinna-yhteisön asiakkaiden enemmistö on huumeiden käyttäjiä.

Uusi valtakunnallinen vertailumittari: yleislääkärin vastaanoton laatu

Potilaan antama palaute terveydenhuollon toiminnasta on osoittautunut käyttökelpoiseksi hoidon ja palvelujen laadun arvioinnin menetelmäksi. Perusterveydenhuollon vastaanottojen käyttöön tarkoitetun kansainvälisen, standardoidun potilaspalautemittarin kehittämistyö on nyt saatu päätökseen ja mittarille on Suomessa tehty arviointitutkimus. Seuraavassa esitellään tämä tutkimus sekä valmis lomake ja sen käyttömahdollisuuksia.

Arja Helin, Marjukka Mäkelä, Maarit Outinen, Sheryl Hinkkanen

Kokemuksia etälääketieteestä ja sen mahdollisuuksista

Lääketiede elää uusien teknologioiden tuomien mahdollisuuksien ja taloudellisen niukkuuden välisessä murroksessa, minkä vuoksi työtapamme muuttuvat tulevien vuosien aikana. Erilaisten teknisten apuvälineiden osuus korostuu työssämme. Syntyy uusia käsitteitä, joista etälääketiede on yksi esimerkki. Kyseistä termiä on lanseerattu jo vuosia lääketieteeseen, mutta kuitenkin vasta nyt käsitteestä on tullut konkreettinen ja sitä on sovellettu enemmän käytäntöön.

Heikki Lamminen, Juha Nevalainen, Markku Lampinen, Hannu Uusitalo

Terveyden edistäminen näyttää siirtyvän järjestöjen tehtäväksi

Kansanterveysjärjestöjen panos terveyden edistämiseen kasvaa jatkuvasti, kun taas kuntien osuus entisestään pienenee. Terveyden edistäminen näyttääkin olevan siirtymässä kolmannen sektorin harteille. Tällaista suuntausta osoittaa Terveyden edistämisen keskuksen tuore terveysbarometri 1998. Barometri perustuu yhteensä 120 kunnallisen terveyskeskusjohtajan ja 72 kansanterveysjohtajan haastatteluihin ja kuvaa heidän näkemyksiään ja arvioitaan terveyden edistämiseen liittyvissä kysymyksissä.

Suvi Sariola

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat