76146 osumaa

Oikeuslääketieteen perusteet palannut oikeuslääketieteeksi

Oikeuslääketieteen perusteet -kirjan ilmestymisen jälkeen vuonna 1993 on oikeuslääketieteen sekä oikeuslaitoksen ja poliisin organisaatioissa, oikeuslääketieteeseen liittyvässä lainsäädännössä ja myös esimerkiksi liikennejuopumusta koskevissa tutkimuksissa tapahtunut merkittäviä muutoksia. Niinpä oppikirjan uudistaminen oli enemmän kuin ajankohtaista. Uudistuneen kirjan toimittajina ovat olleet alan kaikki suomalaiset professorit, minkä pitäisi taata soveltuvuus lääkäreiden perusopetuksen oppikirjaksi. Kirjoittajakunta on laajentunut ja kirja on sivumäärältään edeltäjäänsä tuhdimpi paketti.

Kaisa Lalu

Lääketieteen uutisia Jehovan todistajien posterissa

Anestesialääkäri Kyttä paheksui (SLL 5/2001) sitä, että Jehovan todistajien Sairaalatietopalvelun posteri oli Lääkäripäivien posterinäyttelyssä, väittäen sitä uskonlahkon markkinointitilaisuudeksi. Huomautammekin siksi, että posterissamme ei ollut sanaakaan uskonnollista sananjulistusta, vaan lääketieteen uutisia. Ei edes kukaan posterissa lainatuista kuuluisista lääkäreistä ole Jehovan todistaja tai heidän asiallaan, vaan he raportoivat klinikkansa ja kokemustensa perusteella missä mennään verta säästävän lääketieteen ja kirurgian nopeasti muuttuvassa lääketieteellisessä maailmassa. Tuo posteri oli näyttelyn yhteisöjä, tutkimuksia ja lääketieteellisiä järjestöjä esittelevässä osastossa, niin kuin pitikin. Posteri esitteli tietopalveluamme, joka maailmanlaajuisesti pystyy järjestämään lääkäreille ja tutkijoille lääketieteellistä kirjallisuutta tietokannasta, joka sisältää runsaat 3 000 lääketieteellistä artikkelia verensiirrottomasta kirurgiasta ja muusta verettömästä hoidosta. Posterissa olikin pitkä luettelo erilaisista lääketieteellisistä hoitomenetelmistä. Tietenkään suppeassa posterissa ei ole mahdollista antaa paljon perusteellisia taustatietoja. Tarkoitus oli tietysti herättää kiinnostusta ja keskusteluakin. Posterissa oli pari esimerkkiä tällaisesta tiedosta:

Veikko Leinonen

Terveyspalvelujärjestelmämme natisee?

Terveydenhuoltoon käytetty rahamäärä ja terveyspalvelujärjestelmämme toiminta ovat olleet viimeisen parin kolmen viikon aikana julkisuudessa vahvasti esillä - ei varmasti vähiten Lääkäriliiton helmikuun alussa jättämän lakkovaroituksen takia. Lehtien kirjoitukset eivät kuitenkaan ole olleet pelkästään kommentteja Lääkäriliiton lakkovaroitukseen tai lakkovaroituksen antamisen yhteydessä esiin nostamiimme ongelmiin, vaikka samoista teemoista onkin puhuttu.

Heikki Pärnänen

Ainutkertainen valatilaisuus jo ammatissa toimiville

Jo aiemmin valmistuneet ja virassa toimivat lääkärit ja hammaslääkärit vannoivat valan 3.2.2001 Turussa. Perinne oli välillä poissa, ja Suomessa on paljon lääkäreitä, jotka eivät ole vannoneet lääkärinvalaa lainkaan. Turun akatemiatalossa pidetyn ylimääräisen tilaisuuden järjestivät Turun yliopiston lääketieteellinen tiedekunta ja Alumni Medicinae Aboenses (AMA r.y. - Turun yliopiston lääketieteellisen tiedekunnan ystävät). Valan ottivat vastaan arkkiatri Risto Pelkonen ja lääketieteellisen tiedekunnan dekaani Jouko Suonpää sekä liittojen edustajina toiminnanjohtaja Markku Äärimaa Suomen Lääkäriliitosta ja puheenjohtaja Liisa Luukkonen Suomen Hammaslääkäriliitosta.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030