76146 osumaa

Juhana E. Idänpään-Heikkilä Lääketieteen tiedejärjestöjen kansainvälisen neuvoston pääsihteeriksi

WHO ja UNESCO perustivat Neuvoston vuonna 1948 kehittämään ihmiseen kohdistuvien lääketieteellisten tutkimusten eettisiä, tieteellisiä ja ihmisoikeussäännöksiä. Neuvosto työskentelee myös lääketurvallisuuden parantamiseksi. HIV ja AIDS leviävät kehitysmaissa nopeasti, geeniteknologinen tutkimus samoin kuin lääketutkimus kansainvälistyvät ja ihmiseen kohdistuva lääketieteellinen tutkimus hakeutuu yhä enemmän mm. kehitysmaihin, joissa kustannukset ovat vähäiset. Tämän vuoksi Neuvosto on luonut eettisiä säännöksiä ja tutkimusohjeistoja, jotka ottavat huomioon eri kulttuureista, uskonnoista ja perinteistä johtuvat erot, ja siten voidaan ihmiseen kohdistuvassa tutkimuksessa noudattaa kaikkialla mm. YK:n ihmisoikeuksien periaatteita. Idänpään-Heikkilän toimipaikka tulee olemaan Neuvoston päämajassa Genevessä.

Soluteknologiassa vain mielikuvitus asettaa rajat: Tampereen solututkimuskeskus tähtää valtakunnalliseksi solupankiksi

- Jo nyt voidaan ihmisen vaurioitunut maksa korvata kehon ulkopuolisilla maksasoluilla, jotka tekevät väliaikaisesti maksan työn, ja potilas saa lisää elinaikaa siirtoelintä odottaessaan. Tulevaisuudessa voitaneen kokonaisia elimiä rakentaa laboratorioissa. Oikeastaan vain mielikuvitus asettaa rajat - ja etiikka, sanoo professori Timo Ylikomi.

Ulla Järvi

Hormonihoidon takia tihentynyt rintakudos viestii syöpävaarasta

Hormonihoidon aiheuttama rintasyövän riski voi paljastua mammografiassa. Jos ensimmäisen vuoden aikana estrogeenihoitoa saavan naisen rintakudos on tihentynyt, on riski sairastua rintasyöpään suurempi kuin normaalisti. Estrogeenihoito aiheuttaa rintakudoksen tihenemisen. Jos tiheys näkyy selvästi mammografiassa, on syytä harkita hormonihoidon riskejä, sanoi professori Elisabeth Barrett-Connor Syöpäsäätiön ja lääketieteellisen tiedekunnan järjestämässä asiantuntijaseminaarissa Haartman-instituutissa. Barret-Connor toimii epidemiologian professorina San Diegossa Yhdysvalloissa. Hän on yksi 17 kunniatohtorista Helsingin yliopiston lääketieteellisen tiedekunnan promootiossa.

Runsas viidennes työkyvyttömyyseläkehakemuksista hylätään

- Varmaan lähes jokainen kansanedustaja on saanut yhteydenottoja ihmisiltä, joiden työkyvyttömyyseläkehakemus on hylätty. Minunkin puoleeni on moni henkilö kääntynyt saadakseen neuvoja ja apua. Työkyvyttömyyseläkkeisiin liittyvät ongelmat esiintyvät jatkuvasti myös kyselytunneilla sekä edustajien kirjallisissa kysymyksissä, kertoi puhemies Riitta Uosukainen työkyvyttömyyseläkkeen hakijan oikeusturvaa käsitelleessä seminaarissa eduskunnassa.

Ulla Toikkanen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030