75810 osumaa

Lääkärityövoiman laskentatyöryhmä: Erikoislääkärimäärä vastaa nykyistä palvelutarvetta - useilla aloilla tulossa ylituotantoa

Sosiaali- ja terveysministeriön asettama Lääkärityövoiman laskentatyöryhmä on saanut valmiiksi mietintönsä erikoislääkärien tarpeesta. Työryhmän mukaan kaikilla erikoisaloilla työikäisten erikoislääkärien määrä ylittää vuoteen 2010 mennessä tason, jonka voidaan katsoa vastaavan nykyistä palvelujen tarvetta. Koska työpaikkojen ei voida odottaa lisääntyvän ainakaan tällä vuosikymmenellä, useilla aloilla erikoislääkäreitä valmistuu liikaa. Työryhmä esittääkin, että koulutusmäärien mitoitukseen kiinnitetään huomiota ja kapasiteettia ohjataan täydennyskoulutukseen.

Lupaava projekti Namibiassa Engelan terveydenhuoltohanke

Namibian saavuttaessa itsenäisyytensä vuonna 1990 terveysministeriö julkisti tri Nickey Iyambon johdolla maan terveyspoliittiset tavoitteet. Uusi terveyspolitiikka korosti ennen kaikkea tasa-arvon ja perusterveydenhuollon tärkeyttä, mikä olikin ymmärrettävää Etelä-Afrikan hallinnon ja miehityksen aikaisen kehityksen ja hoitopainotteisen terveyspolitiikan jälkeen. Uuden suuntauksen mukaan niin terveydenhuollossa kuin muillakin aloilla kehitysyhteistyön perusedellytyksenä ja -tavoitteena on pyrkimys auttaa namibialaisia auttamaan itse itseään.

Perusterveydenhuolto ja erikoissairaanhoito yhteen organisaatioon Ahvenanmaalla

Ahvenanmaan julkinen terveydenhuolto koottiin vuoden 1994 alusta yhteen maakunnalliseen organisaatioon. Nyt perusterveydenhuollon ja erikoissairaanhoidon yhdistämisellä lähinnä karsitaan hallintoa, mutta tulevaisuudessa tähdätään varsinkin laadun-varmistuksen tehostamiseen. Terveydenhuollon käytännön työhön uudistus ei vaikuta, eikä se myöskään ratkaise akuutteja talousongelmia, joten säästötavoitteet ovat edessä Ahvenanmaalla, kuten muuallakin.

Kuolemasta ja eutanasiasta

Urpo Harva ehdottaa Suomen Lääkärilehdessä 1-2/94, että vakavasti sairas potilas saisi helpon kuoleman aiheuttavan tabletin anomalla sitä sosiaali- ja terveysministeriöltä. Anomukseen pitäisi liittää sairaalan lääkärien todistus sairauden luonteesta ja todistus siitä, että potilaan kanssa on keskusteltu perusteellisesti niistä syistä, joiden takia hän tahtoo kuolla, ja että on tehty kaikki voitava näiden syiden poistamiseksi. Myös puolueettoman lakimiehen lausunto siitä, mitä taloudellisia ja vakuutusoikeudellisia seurauksia on anojan kuolemasta olisi hyvä olla liitteenä.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030