3902 osumaa

Kulttuuria ja terveyssanomaa Saarijärveltä

Sanottakoon heti aluksi: maalaislääkäri Tapani Kiminkisen kirjaa oli mukava ja helppo lukea lomalla, vähän samanlaisessa järvimaisemassa kuin mistä kirjan kansikin on - arvatenkin Saarijärveltä, maalaislääkärin omalta reviiriltä, jossa hän toimii avohoitolääkärinä. Helppolukuisuutta ja mukaansatempaavuutta ylisti myös ei-lääkärilukija, jolle annoin kirjan second opinionia varten. Lukemista elävöittivät ilmeisesti vanhalla IBM:n pallokoneella (vielä maalaislääkärin aktiivikäytössä?!) tehdyt humoristiset luettelot sekä muutama maalaistohtorskan sarkastinen sarjakuvastrippi.

Timo Strandberg

Vilkaisu Hoitotyön karu todellisuus

Sairaanhoitajilla on - tai tulisi olla - kaikki ne ominaisuudet, jotka tekevät heistä lähes taruolentoja. He ovat luotettavia, huomaavaisia, empaattisia, nopeita, hyväntuulisia, kärsivällisiä ja yhteistyökykyisiä. Tämä oli kirjoittajan mielikuva sairaanhoitajasta koulutuksen alkuvaiheessa. Todellisuus osoittautui karummaksi. Sairaalalaitos oli byrokraattisen jäykkä, esimiesvaltainen ja vanhanaikainen. Työhön perehdyttäminen oli puutteellista tai olematonta. Työvuorolistoissa ei otettu huomioon yksilöllisiä toivomuksia työajoista. Näitä vääjäämättä tulee erilaisissa elämäntilanteissa. Sijaisruletti pyyhki pois ansaitut lomapäivät. Hoitajilla teetettiin töitä, jotka kuuluisivat muille ammattiryhmille; esim. kopioiden ottamiseen, potilaiden kuljetukseen, oksennusten siivoamiseen ja liinavaatevaraston täydentämiseen ei vaadita sairaanhoitajan koulutusta. Surkean palkan lisäksi hoitajien alimitoitus varsinkin raskashoitoisilla osastoilla lisää työn kuormittavuutta ja vaarantaa potilasturvallisuuden.

Maira Palosuo

Potilaan ajan arvo

Poikani sai eräänä aamuna niin ankaran verenvuodon nenäänsä, että vuotava suoni piti polttaa umpeen. Saatoin hänet paikalliselle terveysasemalle, josta hänet lähetettiin operaatiota varten HYKS:iin. Hän tuli ammattitaidolla hoidetun nenän kanssa kotiin yhdentoista tunnin kuluttua. Hoidon laadussa ei ole moitteen sanaa, mutta olisi se nopeamminkin voinut käydä. Terveydenhuollon ammattilaisen käsittelyssä hän oli noin 30 minuuttia. Muu aika kului odottamiseen hoidon eri vaiheissa.

Osmo Soininvaara

Merkitysten heijastelua

Filosofinen näkökulma on ollut lisääntyvästi esillä neurotieteiden kehittyessä ja viime aikoina myös psykoterapian filosofiasta on kirjoitettu useita teoksia. Näkemykset vaihtelevat kysymyksiin siitä, onko mieli sinällään tarpeeton ontologinen oletus tai onko sillä määriteltävissä oleva rakenne. Mieli on terminä sinänsä metafora, johon voimme vain viitata toisilla metaforilla, mutta jota emme voi ottaa konkreettisesti käteemme tutkittavaksi vaikkapa sitä puristamalla. Ihmisen mieli elää metaforilla, kuten George Lakoff toteaa. Kokemustemme ymmärtämisen perusta lepää metaforissa, jotka rakentuvat lukemattomista kokemuksista ja vuorovaikutuksista fyysisten ja sosiaalisten objektien kanssa. Viittaamme abstrakteihin asioihin usein käyttämällä spatiaalisia termejä tai yksinkertaisempia arkisempia metaforia, esim. "ihmisen mieli on monimutkainen tietokone".

Jyrki Korkeila

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030