77890 osumaa

Hydroksitsiinin turvallisuus tarkasteluun

Yli 50 vuotta laajassa käytössä olleen anksiolyytti hydroksitsiinin (Atarax, UCB) turvallisuus arvioidaan uudelleen. Päätöksen turvatarkastuksesta teki Euroopan lääkevirasto (EMA) Lontoossa Unkarin lääkevalvontaviranomaisen pyynnöstä. Lääke on markkinoilla paitsi Suomessa myös 21 muussa EU:n jäsenmaassa tabletteina ja siirappina mm. ahdistuneisuuden oireenmukaiseen hoitoon, unettomuuteen sekä lievittämään urtikarian oireita ja kutinaa. Tutkimuksissa tehtyjen havaintojen ja lääketuvallisuusseurannan perusteella hydroksitsiinin epäillään aiheuttavan sydämen rytmihäiriöitä. Euroopan lääkeviraston mukaan potilaiden on syytä keskustella hoitavan lääkärin kanssa, jos he ovat huolestuneita lääkkeensä käytöstä.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Järjestöjen yhteinen viesti päättäjille: terveyseroja kavennettava

Valtionhallinnon keskeinen tehtävä on ohjata sote-ratkaisun toteuttamista niin, että tarvittavat palvelut mahdollistetaan ihmisille tasavertaisesti eri puolilla Suomea. Kansallisen terveyspolitiikan ­kehittämisen painopisteenä tulee olla terveyden edistäminen ja sairauksien ennaltaehkäisy, toteavat sosiaali- ja terveysalan kansalaisjärjestöt Aivoliitto, Diabetesliitto ja Sydänliitto sekä Lääkäriliitto, SuPer ja Tehy.

Sari Kosonen

Minun elämäntapani, tässä suupalassa

Sukujuhlissa on nykyään eripuraista. Sota-ajan väki kattaa pöytään lihaa, voissa paistettuja annoksia ja runsaita jälkiruokia. Välisukupolvi popsii valmisaterioita ja eksoottisia herkkuja. Sitten tulevat lapset ja nuoret, joille ruoka on henkilökohtainen ja poliittinen missio. Edeltävät sukupolvet saavat syyllistävän saarnan ekologisesta riistosta, eläinkunnan kurjistumisesta ja luonnon monimuotoisuuden tuhosta. Ei ihme, että kermaperunat menevät väärään kurkkuun ja verenpaine nousee!

Laura Kolbe

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030