78096 osumaa

Lisää tutkimustietoa nilkan nivelsidevammojen hoidosta

Ortopedi Ilkka Tulikouran katsausartikkeli Milloin hoidan nilkan nyrjähdyksen leikkauksella? (SLL 35/2010, s. 2765-70) on herättänyt mielenkiintoista keskustelua. Nilkan nyrjähdykset ovat hyvin yleisiä ja suurin osa niistä hoidetaan terveyskeskuksissa ja työterveyshuollossa. Nilkan nivelsidevammojen diagnostiikan ja hoitoperiaatteiden tunteminen on niitä hoitaville lääkäreille tärkeää. Kollegat Ilkka Tulikoura ja Heikki-Jussi Laine työryhmineen siteeraavat Keskustelua-palstalla (SLL 45/2010, s. 3674-5) aikaisemmin julkaistuja, nilkan nyrjähdyksiä käsitteleviä artikkeleita.

Ville Mattila, Tuomo Visuri, Harri Pihlajamäki

Eturauhassyöpään sairastunut tarvitsee tietoa ja tukea
Valtakunnallinen tutkimus hoidosta ja potilaiden kokemuksista

Eturauhassyövän hoidot aiheuttavat fyysisiä haittoja sekä psyykkisiä ja sosiaalisia ongelmia, jotka vaikuttavat potilaiden elämänlaatuun. Tutkimuksen tavoitteena oli kerätä yleistettävät tiedot suomalaisten eturauhassyöpäpotilaiden kokemuksista sairastumis- ja hoitovaiheessa, hoitoihin liittyvistä haitoista sekä potilaiden hyvinvoinnista.

Ulla-Sisko Lehto, Sanni Helander, Arpo Aromaa

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat