77890 osumaa

Välikorvatulehduksen diagnosointi on vaativaa ja vastuullista

Viime aikoina on julkisuudessa käyty keskustelua lasten korvatulehdusten diagnostiikasta ja hoidosta. On esitetty, että äkillisen välikorvatulehduksen diagnoosin ja hoidon voisi tehdä sairaanhoitaja. Vaikka voi olla järkevää, että eräitä perinteisesti lääkärin tekemistä töistä siirretään hoitajille, äkillisen välikorvatulehduksen hoito ei kuulu siirrettäviin tehtäviin - eikä diagnosointikaan ainakaan ilman riittävää koulutusta ja selkeää vastuunjakoa.

Anne Pitkäranta, Karin Blomgren, Pekka Karma

Sydänjärjestön ryhmäohjaus keskittyy elintapamuutoksiin

Suomen Lääkärilehdessä 41/2004 (s. 3855-9) julkaistiin Marika Salmisen ym. tutkimus, joka oli otsikoitu Sydänjärjestön neuvonta- ja ryhmätoimintaohjelman vaikutus iäkkäiden sepelvaltimotautipotilaiden elämänlaatuun. Artikkelissa kuvattu ohjelma ei parantanut elämänlaatua, päin vastoin elämänlaatu heikkeni sekä interventio- että kontrolliryhmässä. Koska artikkeli on joissakin yhteyksissä herättänyt - ehkä otsikoinnin harhaanjohtamana - epäilyn sydänjärjestön ryhmäneuvonta- ja kuntoutustoiminnan vaikuttavuudesta, on paikallaan muutama tarkennus.

Ulla-Riitta Penttilä, Hannu Vanhanen

Preventiosta, hoidosta ja kuntoutumisesta tarvitaan näyttöjä iäkkään väestön kohdalla

Terveyspalvelupäällikkö Ulla-Riitta Penttilä ja ylilääkäri Hannu Vanhanen moittivat artikkelimme (Marika Salminen ym. Sydänjärjestön neuvonta- ja ryhmätoimintaohjelman vaikutus iäkkäiden sepelvaltimotautipotilaiden elämänlaatuun, SLL 41/2004, s. 3855-9) otsikointia harhaanjohtavaksi, koska siinä on käytetty sanoja sydänjärjestön neuvonta- ja ryhmätoimintaohjelma. Jo lyhennelmässä kerrotaan kyseessä olleen Varsinais-Suomen Sydänpiirin järjestämän toiminnan. Tämä asia tuodaan erittäin selvästi esille aineistoa ja menetelmiä kuvattaessa. Varsinais-Suomen Sydänpiiri ry on oma, itsenäinen sydänjärjestöksi rekisteröity yhdistys. Se siis on sydänjärjestö. Otsikointi ei ole harhaanjohtava. Jopa Penttilä ja Vanhanen käyttävät oman tekstinsä toiseksi viimeisessä kappaleessa käsitettä sydänjärjestö kattamaan maakunnalliset sydänpiirit, joihin heidänkin mukaansa Varsinais-Suomen Sydänpiiri kuuluu. Artikkelissa ei missään kohdassa väitetä toiminnan olleen Sydänliiton toimintaa, eikä sanaa Sydänliitto edes esiinny tekstissä.

Sirkka-Liisa Kivelä

Valtakunnallisella arvioinnilla taattua laatua lääketieteen opetukseen

Lääkärilehden keskustelupalstalla on viime aikoina käyty keskustelua ongelmalähtöisestä opiskelusta (PBL) ja oppimisen tasosta Helsingin yliopiston lääketieteellisessä tiedekunnassa (SLL 40, 42, 44 ja 46/2004). Haluamme tuoda tähän keskusteluun mukaan opiskelijanäkökulman, sillä aiemmista puheenvuoroista on ollut havaittavissa tietämättömyyttä opiskelun nykytodellisuudesta. Haluaisimme myös laajentaa keskustelua PBL vs. perinteinen opetus -linjoilta koskemaan opetuksen tavoitteita ja niiden toteutumista käytännössä. Oppimisen ja opetuksen taso ovat mielestämme koko Suomen lääkärikunnan asioita, sillä asiansa osaava tuore kollega on kaikkien ammatinharjoittajien etu.

Jonas Kantonen, Sari Vähäaho, Tuukka Tarvasmäki, Aki Uutela, Venla Kemppainen, Eino Palin, Laura Mäkitalo

Siltoja, ketjuja japutkenpäitä Cochrane Collaboraation 12.vuosikokous Ottawassa

Loka-marraskuun vaihteessa pidettiin Kanadassa kansainvälisen Cochrane-yhteisön vuosikokous. Teemana oli siltojen rakentaminen tutkijoiden, kliinikoiden, potilaiden ja päätöksentekijöiden välille. Kullakin ryhmällä on omat tiedon tarpeensa ja oma kielensä, ja kokouksessa esitettiin keinoja ylittää ne vedet tai kuilut, jotka ryhmiä erottaa. Toisena kielikuvana käytettiin tieteellistä tietoa suoltavaa putkenpäätä sekä kuinka saada se ja päätöksentekijöiden luotettavaa tietoa hamuava putkenpää kohtaamaan toisensa.

Iris Pasternack

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030