76146 osumaa

Kannanotto jälkiehkäisyn reseptivapauden puolesta

Jälkiehkäisy on tärkeä lisä ehkäisyvalmisteiden valikoimassa. Sitä tarvitaan, jos varsinainen ehkäisy epäonnistuu. Tätä tapahtuu etenkin nuorilla, jotka ovat kokemattomia raskauden ehkäisyssä. Jälkiehkäisyä käytetään nykyään noin 50 000 kertaa vuodessa ja laskennallisesti sillä estetään noin 1 000 aborttia vuodessa. Nuorten raskauden keskeytysten määrä on kasvanut viime vuosina huolestuttavasti. Raskauden keskeytys on nuorelle aina vakava ja vaikea kokemus. Myös teinivanhemmuuden määrä on lisääntynyt, mikä ei ole suositeltava ilmiö nuorten kannalta eikä syntyvän lapsen kannalta.

Aulikki Rilva, Elina Hermansson, Dan Apter, Päivi Härkki, Erja Korteniemi-Poikela

Psyykenlääkkeet, QT-ajan piteneminen ja kammiotakykardia

Kollegat Juhana E. Idänpään-Heikkilä, Ulla Idänpään-Heikkilä ja Timo Klaukka kirjoittavat Suomen Lääkärilehden artikkelissa Psyykenlääkkeet, QT-ajan piteneminen ja kammiotakykardia (SLL 10/2001) mm. että QT-ajan pidentymistä voi pitää neuroleptien ryhmävaikutuksena. Idänpään-Heikkilä ym. artikkelista saa lisäksi sen käsityksen, että olantsapiini olisi ongelmallinen lääke QT-ajan suhteen. Tämä ei pidä paikkaansa.

Jukka Karjalainen

Vastaus Jukka Karjalaisen kommenttiin

Euroopan lääkearviointiviraston julkaisema tuorein olantsapiinin (Zyprexa, Lilly) valmisteyhteenveto, joka on voimassa myös Suomessa, toteaa olantsapiinilla tehdyistä kliinisistä tutkimuksista muun muassa: ...8:lla potilaalla 1685 potilaasta oli toistuvasti pidentynyt absoluuttinen QTc-aika. Kuten muidenkin neuroleptien kohdalla, varovaisuutta on noudatettava niillä potilailla, jotka saavat samanaikaisesti olantsapiinin kanssa QTc-aikaa pidentävää lääkitystä ja erityisesti vanhuksilla.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä, Ulla Idänpään-Heikkilä, Timo Klaukka

Vuorotyö - ratkaisuko?

Suomen Kuvalehti on jälleen selvitellyt ammattien arvostusta: ensimmäiset seitsemän sijaa menivät lääkäreille ja kahdeksantena tulee lentokapteeni. Lentokapteenikin joutuu työskentelemään epämukavina aikoina ja pitkiä yhtäjaksoisia työrupeamia, mutta lepotauot on varsin hyvin järjestetty eikä niitä tarvitse ostaa omalla palkalla. Lääkärit saavat arvostusta muualta, mutta KT on meille tyly. Arvostuksen tulisi näkyä palkassa ja työoloissa. Palkan sijaan KT on alkanut hämärtää tilannetta puhumalla vuorotyöstä. Olemme Lääkäriliitossa tutkineet ja kysyneet myös sairaaloiden toiminnasta vastaavilta työnantajan edustajilta, mitä vuorotyö merkitsisi.

Heikki Pälve

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030