76114 osumaa

Tehohoitopotilaan vuotoprofylaksia

Pitkään jatkuva respiraattorihoito altistaa stressiulkuksille, ja monin paikoin on tapana antaa respiraattoripotilaille ulkusprofylaksiaa. Keskustelua on käyty siitä, onko haponerityksen salpaus vai neutraloiva hoito parempi. On näet viitteitä siitä, että haponerityksen esto ja korkea pH edistää ylemmän ruoansulatuskanavan bakteerikolonisaatiota. Tämän puolestaan on esitetty lisäävän H2-salpaajia saavien potilaiden pneumoniariskiä verrattuna esimerkiksi sukralfaattia saaviin potilaisiin.

Robert Paul

Kemosädehoito iskee jälleen

Tällä palstalla on aiemmin referoitu tutkimuksia, joissa kemosädehoito on ollut satunnaistetuissa tutkimuksissa tavanomaista sädehoitoa tehokkaampaa ruokatorvisyövän, peräsuolisyövän ja anaalikanavan syövän hoidossa. Kemosädehoidossa annetaan solunsalpaajahoitoa samanaikaisesti sädehoidon kanssa. Tällä kertaa on vuorossa pään ja kaulan alueen syöpä Pohjois-Carolinassa tehdyssä tutkimuksessa.

Heikki Joensuu

Avataanpa suuta...

Kuvien potilailla on kieliongelma, mutta vain yksi on kovasti kipeä. Yksi puuhastelee kielensä kanssa turhaan. Vain yhdelle on tarjolla spesifiä hoitoa, joka sekään ei ole välttämätön. Sivulla 2991 ihotautilääkäri perustelee, miksi yksi potilas tarvitsee vain diagnoosin, yksi voisi käyttää paikalliskortikoidia ja yksi syödä lääkettä - tai vaihtoehtoisesti kaikkia voisi ilman lääkkeitä rohkaista: "kyllä se siitä..." KUTEN KUVASTA NÄKYY VASTAUS

Raimo Suhonen

Kielelliseen kehitykseen vaikuttavista tekijöistä

Tutkimuksessa selviteltiin lapsen kielenkehitykseen ja koulumenestykseen vaikuttavia taustatekijöitä. Tarkoitus oli arvioida erityisesti toistuvien välikorvatulehdusten, sukupuolen ja päivähoitomuodon osuutta. Valtakunnallisessa satunnaisotannassa oli mukana 119 toista luokkaa (1 708 oppilasta). Lisäksi paikallisessa Oulun kaupungissa tehdyssä satunnaisotannassa oli 18 toista luokkaa (394 oppilasta).

Mirja Luotonen

Alfatokoferolin (E-vitamiini) ja beetakaroteenin vaikutus sepelvaltimotautiin

Ateroskleroosin oksidaatiohypoteesin mukaan LDL-kolesterolin hapettuminen eli oksidoituminen on keskeinen ja mahdollisesti välttämätön tapahtuma tautiprosessissa. Tämän vuoksi oletetaan, että oksidoitumisen estäminen ehkäisee ateroskleroosia ja sen kliinisiä manifestaatioita, kuten sepelvaltimotautia. Kokeellisesti voidaan LDL:n oksidaatio estää antioksidanteilla, esimerkiksi alfatokoferolilla ja beetakaroteenilla. Runsas epidemiologinen näyttö tukee ajatusta antioksidanttien preventiivisestä vaikutuksesta, mutta tulokset kontrolloiduista tutkimuksista ovat ristiriitaisia. Tämän tutkimuksen tavoitteena oli selvittää estävätkö alfatokoferoli ja beetakaroteeni sepelvaltimotautia ja onko niillä vaikutusta taudin ennusteeseen.

Janne M. Rapola

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030