75777 osumaa

Avoin kirje toiminnanjohtaja Markku Äärimaalle

Viitaten Suomen Lääkärilehden numerossa 10/93 ilmestyneelle vastineellesi kollega Lauri Kanteleen tekemiin kysymyksiin, koskien jäsenmaksun ja mahdollisten työttömyyskorvausmaksujen jakoperusteita, en parhaasta tahdostanikaan löytänyt siinä muuta kuin poliitikkojemme "hyvää päivää kirvesvartta" tai "menen nyt kahville" -vastauksia. Oletan, että ko. asioita on käsitelty liiton hallintoelimissä, vaikkakaan en tämän lehden palstoilla selvityksiä ole huomannut.

Anestesian ja tehohoidon paikka strategisessa organisaatiossa

Artikkelissaan "Sairaaloiden hallinto ja organisaatio mukautuvat tulosvastuuseen" Jorma Back Sairaalaliitosta käsitteli sairaalaorganisaatioiden muuttamista nykyvaatimuksia vastaaviksi (Suom Lääkäril 1993;48:925-929). Muodostettaessa tulosalueita strategisen organisaation pohjalta hän otti esimerkiksi kaksi sairaanhoitopiiriä, joista toisessa anestesia kuuluu operatiivisten toimintojen ja toisessa lääkinnällisten palvelujen tulosalueeseen. Molemmissa sairaanhoitopiireissä on aikanaan tehty paikalliset ratkaisut, joihin oltaneen tyytyväisiä. Varsinais-Suomen sairaanhoitopiirissä ei olla toistaiseksi yhdistetty tulosyksiköitä kirjoituksessa kuvatulla tavalla suuremmiksi kokonaisuuksiksi. Tosin asiasta on keskusteltu esim. TYKS:n sisällä laajaltikin noin vuosi sitten.

TULE-kirurgian klinikka kaikkiin yliopistosairaaloihin

Lääkintöhallituksen tuki- ja liikuntaelinsairauksien asiantuntijaryhmän kirjeessä kehotetaan tehostamaan tämän alan yliopistollista opetusta sekä sairaanhoitopiirikohtaisesti ryhtymään toimenpiteisiin hoidon ohjauksen koordinoimiseksi (LKH nro. 708-522-81). EY-käytännön mukaan ortopedia toimii itsenäisenä pääspesialiteettina. Suomen osalta muutos tapahtunee lähivuosina, todennäköisesti jo vuonna 1995. Lastenortopedian kehittäminen on nähty keskeiseksi tavoitteeksi lähitulevaisuudessa. Asiaan on ottanut kantaa mm. professori emeritus Anders Langen-skiöld (SLL 1-2/91).

Käsikirja elektronimikro-skooppisesta patologiasta

Elektronimikroskopia (EM) saavutti 60-luvulla sekä laitteiston että menetelmiensä osalta sellaisen kypsyyden, että mistä hyvänsä solu- tai kudosnäytteestä on suhteellisen helppoa saada tutkimukseen sopivia, tasalaatuisia valmisteita. EM:sta odotettiin suurta läpimurtoa morfologiseen diagnostiikkaan, koska se mahdollistaa solunsisäisten rakenteiden ja niiden muutosten tarkastelun.

Toimittanut Timo Klaukka

Ympäristön terveysongelmista laajoin ottein

British Medical Journal jatkaa tiiviiden ajankohtaisia aiheita käsittelevien teosten sarjaa julkaisemalla 126-sivuisen kirjan terveyden ja ympäristön vuorovaikutuksista. Artikkeleissa kuvataan maapallon väestökasvua, ilmaston muuttumisen ja otsonikerroksen ohentumisen seurauksia, ilman saastumista sekä jätehuollon, liikenteen, melun, juomaveden, uimaveden ja ympäristön säteilyn terveysvaikutuksia.

Toimittanut Timo Klaukka

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030