78661 osumaa

Johtavat lääkärit: Kolmas säästösopimuskierros olisi kestämätön

Säästöt on nyt terveyskeskuksissa ja sairaaloissa viety äärimmilleen. Toistaiseksi kustannusten vähentäminen on onnistuttu toteuttamaan työtahtia tehostamalla, toimintoja rationalisoimalla ja lomarahoja leikkaamalla ilman, että potilaita olisi jouduttu jättämään ilman hoitoa. Jos säästöruuvia vielä kiristetään, käyvät seuraukset kuitenkin ylivoimaisiksi niin potilaille kuin henkilöstölle, todettiin Lääkäriliiton johtaville lääkäreille 28.4. järjestämässä neuvottelutilaisuudessa.

Suomen Lääkäriliiton valtuuskunnan vaali 1994

Lääkäriliiton valtuuskunta 1995-97 valitaan syksyllä järjestettävällä postivaalilla. Äänioikeutettuja ja vaalikelpoisia ovat kaikki ennen 30.6.94 jäseneksi liittyneet. Vaaliluettelo on äänioikeuden tarkistamista varten nähtävänä 15.-23.8. liiton toimistossa Mäkelänkatu 2, Helsinki. Tarkistuksen voi tehdä myös puhelimitse (90) 393 091. Toimisto on avoinna klo 8.15-15.30. Vaaliluetteloa koskevat huomautukset on esitettävä viimeistään 30.8. vaalilautakunnan sihteerille (Kaarina Sarvilinna, puh. 90-393 0740). Ehdokkaiden asettamisaika päättyy 20.9. Kaikille äänioikeutetuille lähetetään 7.10. mennessä äänestyslippu ja ohjeet varten. Äänestysliput on palautettava toimistoon 21.11. mennessä. Yksityiskohtaiset ohjeet vaaleihin valmistautumisesta julkaistaan Lääkärilehden 10.8. ilmestyvässä numerossa. äänestämistä

Erinomaisuuden jäljillä Laadun parantamisen muutosagentit Orlandossa

"Oikein ensimmäisellä kerralla", vaativat yhdysvaltalaiset laatugurut Juran ja Deming seuraajineen. Teollisuuden modernit opit syklisestä prosessin laadun parantamisesta, tehokkaasta ja autonomisesta ryhmätyöstä, hallittavasta yksikkökoosta ovat menestyvistä yrityksistä tuttuja. Laatujohtamisen ajattelutapa on levinnyt myös terveydenhuoltoon, jossa siitä tavallisesti puhutaan jatkuvana laadunparantamisena. Joulukuussa Orlandossa, Floridassa pidettiin viides Yhdysvaltain terveydenhuollon laadunparantamista käsittelevä suurkonferenssi.

Elina Kahla

Aikuisten astman lappilainen hoidonporrastus

Vuosikymmen sitten - SITRAn astman hoito-oppaan ilmestyessä - keuhkosairaaloissa oli tuberkuloosiparantolan ajoilta vapautuvia vuodepaikkoja, joita käytettiin sekä erikoislääkäritasoiseen tehostettuun astman diagnosointiin ja hoitoon että vuodeosastotasoiseen seurantaan. Tänä päivänä keuhkoyksiköiden siirtyessä keskussairaaloissa muiden klinikoiden yhteyteen ja samanaikaisesti taloudellisten voimavarojen vähetessä hoidetaan suurin osa keuhkopotilaista polikliinisesti.

Tuula Toljamo, Vesa Turkia

Vastine Anitta Halmulle

Olet oikealla asialla puuttuessasi sairaaloissa työskentelevien lääkäreiden palkkatasoon ja heikkoon palkkakehitykseen. Asia on tiedostettu myös liiton toimielimissä ja tilannetta on pyritty parantamaan kehittämällä nimenomaan sairaalasektorilla uusia palkkausjärjestelmiä. Tässä tarkoituksessa on solmittu mm. päivystyskorvausjärjestelmiä ja lisätyöjärjestelmiä koskevat virkaehtosopimukset, jotka periaatteessa mahdollistavat sekä palkkatason nousun että pahimpien työsidonnaisuuksien kevenemisen. Sisältäessään paikallista harkinnanvaraa nämä sopimukset eivät taloudellisen taantuman aikana kuitenkaan ole tuottaneet toivottua tulosta. Palkkausjärjestelmiä koskevien virkaehtosopimusten toimimattomuus on osoitus siitä, ettei kuntiin ja kuntayhtymiin siirretty neuvottelu- ja sopimistoiminta ainakaan nykyisenlaisissa taloudellisissa puitteissa johda palkkakehityksen nousuun.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat