77889 osumaa

Vedenlaadulla yhteys kilpirauhasen vajaatoimintaan?

Kilpirauhasen vajaatoimintaa eli hypotyreoosia ja erityisesti sen hoitoa levotyroksiinilla (T4) on käsitelty viime aikoina julkisuudessa. Hypotyreoosi on ilmeisesti hitaasti kehittyvä sairaus ja yli 80-prosenttisesti autoimmuunityreoidiitin aiheuttama (1). Autoimmuunityreoidiitti kehittyy hitaasti, ja välillä taudinkulussa voi esiintyä hiljaisempia jaksoja ja jopa lievää hypertyreoosia.

Seppo K. Junnila

Lähipalvelujen toimivuus epäilyttää

Suomen Akuuttilääketieteen yhdistyksen hallituksen jäsenet käsittelivät keskustelua-palstalla Lääkärilehdessä 47/2014 (1) kiireellisyysluokitteluun keskittynyttä haastatteluani, joka julkaistiin Lääkärilehdessä 45/2014 (2). Kiireellisyysluokitusten epäyhtenäiseen ja tutkimukseen perustumattomaan käyttöön Suomessa heillä ei ollut kantaa, vaikka aluehallintovirasto on ollut huolissaan juuri erikoissairaanhoidon päivystysten triagesta (3). Jaan yhteisen käsityksen heidän kanssaan siitä, että päivystyksen tarkoitus on hoitaa kiireellistä hoitoa tarvitsevat potilaat.

Jarmo Kantonen

Voiko selkälihaksesta ennustaa leikkaustuloksen?

Useimpia kirurgeja ja luonnollisesti potilaita kiinnostaa varmasti, onnistuuko suunniteltu leikkaus ja millä todennäköisyydellä. Tiedämme, että hyvin monet ympäristöstä, taudista, potilaasta ja kirurgista riippuvat tekijät selittävät leikkaustuloksia. Komplikaatioita lisäävät mm. potilaan huono ravitsemustilanne, lihavuus, ikä, tupakointi ja päivystystilanne. Mutta ennustaako potilaan selkälihaksen paksuus leikkauskuolleisuutta?

Hannu Paajanen

Suurivirtauksinen nenäkanyyli parempi kuin venturimaski ekstubaation jälkeen

Suurivirtauksisen nenäkanyylin (high nasal flow, HNF) idea on yksinkertainen: sisäänhengitysilma lämmitetään ja kostutetaan, jolloin virtauksia voidaan nostaa ja samalla happeutuminen paranee ja hengitystajuus harvenee. Koska virtaus ja happi menevät nenään, kanyylin käyttö mahdollistaa puhumisen, suun hoidon, syömisen ja juomisen ja jopa varhaisen kuntoutuksen.

Heikki Ekroos

Miksi nainen ei osallistu kohdunkaulan syövän seulontaan?

Seulontaohjelman tulee tavoittaa riittävän suuri osa kohdeväestöstä ollakseen vaikuttavaa. Osallistuvuus kohdunkaulan syövän seulontoihin on Suomessa jäänyt alle 70 %:iin. Toisaalta ohjelman ulkopuolella otetaan runsaasti papakokeita myös seulontaikäisiltä naisilta. Tämän tutkimuksen tavoite oli selvittää, miksi naiset eivät osallistu joukkotarkastuksiin. Tietoa voidaan käyttää joukkotarkastustoiminnan kehittämiseen.

Meri Niironen, Tytti Sarkeala, Ahti Anttila, Pekka Nieminen, Tapio Luostarinen, Anni Virtanen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030