77782 osumaa

Oikean lääkärin tunnistat hoitosuunnitelmasta

Ministeri Paula Risikko heitti Lääkäripäivillä haasteen - tavoitteen jokaiselle terveyskeskukselle: jokaisella potilaalla, jolla on pitkäaikaissairaus tai suurentunut kokonaisriski, on käytössään yhdessä lääkärinsä kanssa sovittu hoitosuunnitelma vuoden 2012 lääkäripäiviin mennessä. Samalla hän lupasi tuen pyrkimyksillemme tuottaa terveyshyötyä, vaikka se edellyttäisikin toisarvoisten tehtävien karsimista. Tavoitteen saavuttamiseen on nyt aikaa jäljellä 22 kuukautta.

Timo Kaukonen, Mikko Nenonen

En riktig läkare känner du igen på vårdplanen

Minister Paula Risikko kastade på Läkardagarna fram en utmaning, ett mål för alla hälsocentraler: varje patient med en kronisk sjukdom eller större helhetsrisk ska senast till Läkardagarna 2012 ha en vårdplan som utarbetats i samarbete med läkaren. Samtidigt lovade hon sitt stöd åt vår strävan att skapa hälsovinst även om sekundära uppgifter då måste gallras. Vi har nu 22 månader på oss att uppnå målet.

Timo Kaukonen, Mikko Nenonen

Geeniprofiilin määritys voi tarkentaa rintasyövän liitännäishoidon valintaa

Etäpesäkkeisenä uusivaa rintasyöpää ei ole onnistuttu vielä parantamaan, ja siksi on järkeenkäypää estää uusiminen kaikin mahdollisin keinoin. Hoidon painopistettä onkin siirretty niin, että hormoni-, solunsalpaaja- tai vasta-ainehoitoa - ja usein näiden yhdistelmää - annetaan heti diagnoosin jälkeen. Liitännäishoitoa suositellaan, jos kasvaimen ennustetekijät osoittavat yli 10-15 %:n uusimisvaaraa. Uusimisvaara on arvioitavissa esimerkiksi tietokoneohjelmalla (www.adjuvantonline.com), joka antaa potilaaseen ja kasvaimeen liittyvien tekijöiden perusteella tilastollisen ennusteen myös hormoni- ja solunsalpaajahoitojen mahdollisuudesta vähentää uusimista.

Päivi Hietanen

Hermokasvutekijät - uusi lähestymistapa hermoston rappeumatautien hoitoon

Parkinsonin taudin oireita voidaan lievittää lääkkeillä, mutta ne eivät valitettavasti pysäytä tai hidasta substantia nigran dopaminergisten hermosolujen tuhoutumista. Uusia menetelmiä tarvitaan pysäyttämään neuronituho, mutta tavoitteena on oltava myös aksonien uudelleenkasvu, uusien synapsien muodostuminen ja jäljelle jääneiden dopaminergisten neuronien toiminnallisen aktiivisuuden lisääminen.

Mart Saarma

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030