77851 osumaa

Suonikohjujen uusintaleikkaus

Alaraajan suonikohjutauti on yleinen sairaus. Pintalaskimokohjujen leikkaushoito on aiheellinen, ellei kompressiohoito sopivilla hoitosukilla tuota riittävää helpotusta ja oireilu hankaloittaa työssä suoriutumista. Leikkauspäätöstä tehtäessä myös leikkausten aiheuttamat haitat tulisi ottaa huomioon. Oheisissa potilasvahinkolautakunnan ratkaisuissa on arvioitu suonikohjuleikkausten aiheuttamien haittojen korvattavuutta potilasvakuutuksesta.

Juhani Kaivola, Lasse Lehtonen

Silleen jättämisen taito

Viime vuosisadan suuri filosofi Ludwig Wittgenstein (1889-1951) päätti nuoruudenteoksensa Tractatus logico-philosophicus tunnettuihin sanoihin "Mistä ei voida puhua, siitä täytyy vaieta". Saman vuosisadan toinen filosofian merkkimies Martin Heidegger (1889-1976) yritti panna paremmaksi. Pääteoksessaan Oleminen ja aika, hän puhuu intohimoisesti myös siitä, mistä ei oikeastaan voida puhua. Flirttailu natsien kanssa 1930-luvun alussa on tahrannut Heideggerin jälkimainetta, mutta se ei tietenkään romuta miehen asemaa merkittävänä filosofina.

Jorma Laitinen

Polven eturistisiteen korjaus onnistuu tähystysleikkauksella

Urheilu ja vapaa-ajan liikunta ovat tavallisimpia polvivammojen aiheuttajia. Polven eturistiside on tärkein polvinivelen tukevuuteen vaikuttava rakenne, ja sen vaurio voi johtaa polven löysyyteen ja pettämisen tunteeseen. Nykyisin suositaan eturistisiteen leikkaushoitoa, mikäli potilas on nuori tai liikunnallisesti aktiivinen ja haluaa jatkaa liikkumista samalla tasolla kuin ennen vammaa. Vaurioitunut eturistiside korvataan polvilumpio- tai polven koukistajajänteillä tähystysleikkauksessa. Kliininen tutkimus ja röntgenkuvaus ovat tavallisesti käytössä leikkauksen jälkeisessä seurannassa. Magneettikuvausta voidaan myös käyttää, mikäli polvessa esiintyy kipua tai pettämistä leikkauksen jälkeen.

Kim Jansson

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030