78331 osumaa

Kuori tai keitä -sääntö ei riitä turistiripulin välttämiseen

Turistiripulin käsite on jo 50 vuotta vanha. Turistiripulin etiologiana pidettiin aluksi ilmaston ja ruokavalion muutosta ja matkailuun liittyvää stressiä. Vasta 1970-luvulla tunnistettiin Eschericia colin toksiinia tuottava kanta (ETEC), joka on nykyään yleisin turistiripulin aiheuttaja. Kampylobakteeri todettiin turistiripulin aiheuttajaksi 1978. Tätä ennen ulosteviljelytutkimukset olivat jääneet negatiivisiksi. Turistiripulin esiintyvyys ei ole laskenut 1950-luvun havainnoista, 30–50 % matkailijoista sairastuu ripuliin. Se on matkailijan yleisin infektio.

WHO:n päämajan henkilökunta ryhtyi protestoimaan

WHO:n henkilöstöyhdistys on esittänyt käynnissä olevista toimenpiteistä voimakasta kritiikkiä. Brundtlandin pääjohtajakaudella WHO:n päämajan työntekijöiden lukumäärä kasvoi voimakkaasti ja sen seurauksena tehtiin päätös, jonka mukaan lyhytaikaisissa työsuhteissa voi olla enintään neljän vuoden ajan. Tuo neljän vuoden määräaika on umpeutumassa kesällä 2006, mikä seurauksena noin 280 työntekijää uhkaa työsuhteen päättyminen. Henkilöstöyhdistys on vaatinut asiasta neuvotteluja, mutta neuvotteluyritykset on toistaiseksi torjuttu.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat