78324 osumaa

Lääkärit taas kärkisijoilla kymmenen arvostetuimman ammatin joukossa

Suomen Kuvalehti on teettänyt Ammattien arvostus -tutkimuksen, jonka perusteella suomalaiset arvostavat eniten kirurgin ammattia. Toisena listalla on erikoislääkäri, kolmantena lääkäri, neljäntenä ylilääkäri, kuudentena silmälääkäri, kahdeksantena neurologi ja jaetulla yhdeksännellä sijalla terveyskeskuslääkäri. Listalla on laitettu järjestykseen kaiken kaikkiaan 380 eri ammattia.

Nikotiinikorvaushoidosta raskauden aikana tarvitaan enemmän tietoa

Nikotiinikorvaushoitoa käsitellään BMJ:n tuoreessa pääkirjoituksessa. Kirjoittaja pohtii eri annostelutapojen vaikutuksia ja toteaa tietojen niistä olevan edelleen puutteelliset (BMJ 2004;328:965-6). Hän pohtii myös liiallisen nikotiininkorvauksen haittoja sikiölle. Nikotiinin nopeampi eliminoituminen raskauden aikana johtaa teoriassa lisääntyneeseen käyttöön sai nikotiinin sitten tupakasta tai korvaushoidosta. Englantilaisessa hoitosuosituksessa todetaankin varovaisesti, että korvaushoidosta saattaa olla hyötyä sekä äidille että sikiölle, jos se johtaa tupakoinnin lopettamiseen. Aiemmassa pienessä tutkimuksessa korvaushoitoa käyttäneiden naisten lapset olivat lumeryhmän lapsia painavampia. Todennäköisin syy siihen on häkäaltistuksen loppuminen. Korvaushoidon tehosta ja turvallisuudesta tarvitaan selvää näyttöä oikein tehdyistä kliinisistä tutkimuksista.

Tilaaja-tuottajamalli yleistyy suurissa kaupungeissa

Suuret kaupungit laajentavat tilaaja-tuottajamallia kiinteistöpalveluista ja kunnallistekniikasta muihin palveluihin. Eniten odotuksia mallin hyödyistä on sosiaali- ja terveystoimessa. Monissa kaupungeissa kustannustehokkuus on lisääntynyt mallin ansiosta. Myös suunnitelmallisuus samoin kuin tietoisuus laadusta ja kustannuksista ovat parantuneet. Nämä asiat tulevat ilmi Efektia Oy:n raportista, jonka tavoitteena oli koota tietoa ja vertailla kaupunkien kokemuksia tilaaja-tuottajamallin sovellutuksista.

Ulla Toikkanen

Tarvitaan muutakin kuin EBM:ää

Lääketieteen osaaminen perustuu kovan tieteen kulmakiviin: anatomiaan, fysiologiaan, biokemiaan, patologiaan, mikrobiologiaan ja farmakologiaan. Näiden parissa opiskeluaika vierähtää, mutta sen jälkeen lääkäri kohtaakin pahasti tieteellistä maailmaa sekoittavan tekijän: potilaan tunteineen, elämäntilanteineen, luonteenpiirteineen, arvoineen ja odotuksineen. Lancetin tuoreessa pääkirjoituksessa arvioidaan, että puolet sairastamisesta liittyy psykososiaalisiin tekijöihin. USA:ssa lääketieteellisen instituutin (IOM) asiantuntijat suosittelevatkin, että lääketieteen opetukseen liitettäisiin kattavasti sekä opiskeluaikana että sen jälkeen kuusi teemaa: mielen ja ruumiin yhteys, potilaan elämäntapa, lääkärin rooli ja käyttäytyminen, potilaan ja lääkärin välinen vuorovaikutus, terveydenhuollon sosiaaliset ja kulttuuriset näkökohdat ja terveyspolitiikka ja talous (1).

Päivi Hietanen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat