78310 osumaa

Poliittisesti määrättyä lääkettä

Jos suomalaiset poliittiset päättäjät siirtävät maamme käytäntöön, jossa apteekki muuttaa poliittisesta määräyksestä tulleella ohjeella lääkärin lääkemääräystä sitä toimittaessaan, ollaan vaarallisella tiellä. Tilanne kun nimittäin todellisuudessa on sellainen, että vaikka lääkkeessä, esimerkiksi tabletissa tai kapselissa oleva lääke on kemialliselta rakenteeltaan identtinen, on mukana aina muita aineita, jotka vaikuttavat sen käyttäytymiseen elimistössä. Aikanaan kyselin tätä moneltakin asiantuntijalta, ennen kuin kirjoitin asiaa koskevan kolumnini, joka sitten oli Lääkärilehdessä muistaakseni nimellä Määrääkö lääkkeen lääkäri vai järjestelmä. Ne lisäaineet, joihin lääkemolekyyli on sidottu, voivat vaikuttaa olennaisesti sen käyttäytymiseen elimistössä, sen tunkeutumiseen solukalvon läpi. Useilta apteekkareilta, kemisteiltä ja lääkäreiltä sain sen ymmärryksen, että jos jokin lääke on jollekin potilaalle todettu sopivaksi ja vaikuttavaksi, niin siinä lääkkeessä pitäisi pysyä, eikä muuttaa sitä erinimiseksi, joka nimellisesti sisältää samaa vaikuttavaa ainetta. Kaikki lääkkeessä olevat aineet vaikuttavat lääkkeen käyttäytymiseen elimistössä.

Pekka Vuoria

Kansallinen projekti terveydenhuollon palvelujen turvaamiseksi - pyrkimys todellisiin uudistuksiin vai käsienpesuvettäkö vain?

Syksyllä 2001 voimalla käynnistetty kansallinen terveydenhuollon pelastusprojekti on edennyt jo pitkälle. Viittä eri osakokonaisuutta selvitelleet työryhmät ovat jättäneet raporttinsa, ja vajaa kuukausi on enää aikaa siihen, kun projektin johtoryhmän tulisi saada työ sellaiseen päätökseen, että tuloksia kelpaa esitellä 9.4. pidettävässä seminaarissa pääministerin ja terveysministerin arvovallalla.

Heikki Pärnänen

Hallituksen uusi jäsen Kaisa Nissinen-Paatsamala: Jäsenistön palveluun panostettava

- Lääkäriliitto ylipäänsä ja erityisesti sen hallitus on olemassa jäsenistöään varten. Edunvalvonta on liiton keskeinen tehtävä ja juuri sitä liitolta odotetaan. Myös koulutus ja eettiset kysymykset ovat tärkeitä, toteaa Lääkäriliiton hallituksen uusi jäsen, terveyskeskuslääkäri Kaisa Nissinen-Paatsamala. Hän aloitti työskentelyn liiton hallituksessa tämän vuoden alussa.

Mika Vehkasaari

FiMnetistä luettua

Viime viikolla Tehyn toimesta lanseerattu idea perustaa ulkomaille suomalaisia hoitajia välittävä työnvälitysfirma saa aikaan lääkärien nettikeskustelussa pääosin myönteisiä kommentteja. Mitä opittavaa Lääkäriliitolla on tässä Tehy asiassa? Lakon aikana todettiin jo useassa kommentissa, että koska lakolla ei saada aikaan muuta kuin kosmeettista palkkojen korjauksia, olisi perustettava yksityisiä firmoja, jotka myyvät lääkärintyötä oikeaan hintaan. Lääkäriliiton on nyt aika ottaa härkää sarvista ja ryhtyä myymään sijaistyövoimaa oikealla palkalla eli ryhtyä tekemään kuin Medimanni ja muut firmat. Myynti kotimaahan.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat