78096 osumaa

Pääsihteeri Ritva Halila Itä-Suomen lääketiedetapahtumassa: Terveydenhuollolla paljon opittavaa kuolevan potilaan hoidossa

Valtakunnallisen terveydenhuollon eettisen neuvottelukunnan, ETENEN, pääsihteeri Ritva Halila tähdensi vuosittaisessa Itä-Suomen lääketiedetapahtumassa Kuopiossa potilaan toiveiden kuuntelemisen merkitystä. Omaisten, potilaiden ja hoitohenkilökunnan pitäisi käydä aina yhdessä hoitoneuvotteluja, kun kyseessä on vakava sairaus.

Ulla Toikkanen

Opioidiriippuvaisten lääkehoidoista muistio: Buprenorfiini-vieroitusta lisättävä

Opioidiriippuvaisten huumeidenkäyttäjien hoidossa saataisiin Suomessa paljon aikaan pelkästään sillä, että huumeidenkäyttäjille annettaisiin se hoito, jonka nykyiset säädökset mahdollistavat, katsoo opioidiriippuvaisten lääkehoitoa selvittänyt työryhmä. Hoitoja voitaisiin lisätä jo nyt, jos esimerkiksi kaikki keskussairaalat aloittaisivat hoidot tai ainakin varautuisivat niihin.

Suvi Sariola

Selvitysmiehet ehdottavat: Yksityislääkärin lähetteellä kela-korvaus myös julkisen sektorin laboratorioista?

Yksityislääkärin lähetteellä julkisen sektorin laboratoriossa tehdyistä tutkimuksista pitäisi maksaa sairausvakuutuskorvausta, kuten yksityissektorillakin tehdyistä tutkimuksista. Nykyinen käytäntö asettaa potilaat eriarvoiseen asemaan sairausvakuutuskorvausten suhteen, katsovat laboratoriotutkimusten tuottamista, kustannuksia ja korvauksia selvittäneet professori Kale Juva ja valtiotieteen maisteri Eero Linnakko.

Suvi Sariola

Toteutuvatko sepelvaltimotaudin sekundaaripreventiota koskevat suositukset? EUROASPIRE I- ja EUROASPIRE II-tutkimusten tulokset KYS:ssa hoidetuilla potilailla

Sekundaaripreventiolla on tärkeä sija lääkärien toteuttamassa sepelvaltimotaudin ehkäisytyössä. EUROASPIRE I ja II -tutkimuksissa, jotka tehtiin yhdeksässä Euroopan maassa vuosina 1995-96 ja 1999-2000, kartoitettiin alalla tapahtunutta kehitystä. Suomessa tutkimukset tehtiin KYS:n alueella. Mukana oli ohitusleikkaus-, pallolaajennus- ja sydäninfarkti- sekä muun äkillisen sepelvaltimotautikohtauksen sairastaneita potilaita. Vaikka seerumin kolesterolipitoisuus saatiin entistä suuremmalla osalla potilaista pienenemään, oli potilaiden elämäntapamuutosten toteutumisessa ja eräiden vaaratekijöiden vähentämisessä edelleen ongelmia.

Kalevi Pyörälä, Seppo Lehto, Heli Koukkunen, Jaana Luukkonen, Mikko Puhakka, Katja Kärkkäinen

Antibioottien asema eturauhastulehduksen hoidossa

Eturauhastulehdus on yleinen sairaus, mutta bakteeriperäisiä tulehduksista on vain noin 10 %. Diagnoosi perustuu ensisijaisesti laboratoriotutkimuksiin, joita tukevat potilaan oireet, kliininen tutkiminen ja kuvantamistutkimukset. Akuutti bakteeriperäinen prostatiitti on rajuoireinen ja vaatii sairaalahoitoa tehokkailla suoneen annettavilla antibiooteilla. Kroonisen bakteeriperäisen prostatiitin ensisijainen hoito ovat suun kautta annettavat antibiootit. Hoitoa tulee jatkaa tarpeeksi pitkään, ainakin 3-4 viikkoa ja toisinaan jopa 3-6 kuukautta.

Olavi Lukkarinen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat