78245 osumaa

Tämäkin vielä: Alkoholinkäyttö aiheuttaa nenäverenvuotoja

Tuttuahan on, että alkoholi vähentää trombosyyttiaggregaatiota ja pidentää vuotoaikaa (ehkä tämä muuten on syynä sen edullisiin sepelvaltimovaikutuksiin). Glasgow'n kuninkaallisessa sairaalassa pari seniorilääkäriä lienee pohtinut kysymystä, miksi nenäverenvuodon etiologia selviää vain 15 %:lta potilaista. Ehkäpä he pohtivat tätä asiaa tuopin ääressä ja ehkä ajatus näin kulki luontevasti etanolin antitromboottisiin ominaisuuksiin.

Tappaako leukemia-sana?

Newportilainen hematologi kertoo surullisen tarinan säntillisestä noin 55-vuotiaasta poliklinikkapotilaasta, jolla oli hyvässä hallinnassa oleva krooninen lymfaattinen leukemia. Hemoglobiini oli 120, leukosyyttiarvo 30 ja trombosyytit normaalit. Hän pärjäsi hyvin ja käytteli joskus lyhyitä klorambusiili-prednisolonikuureja. Potilaalle ei ollut selitetty, millaisesta taudista on kyse. Sitten kerran hän jätti tulematta vastaanotolle. Tätä ihmeteltiin, sillä mies oli aina ollut täsmällinen ja itsestään huolehtiva. Hän ilmaantui myöhemmin ensiapuun täysin rapakunnossa vaikean fekaali-impaktion vuoksi. Veriarvot olivat ennallaan, hyvät. Hän oli laiminlyönyt itsensä hoitamisen täysin. Miksikö? Hän oli sattumalta nähnyt sanan "leukemia" sairauskertomuksessaan.

Lääkärityöttömyys näyttää tasaantuneen

Työttömiä lääkäreitä oli joulukuun lopussa työvoimatoimistojen asiakkaina vähemmän kuin kertaakaan aikaisemmissa viime vuoden kuukausitilastoissa (taulukko 1). Myös avointen työpaikkojen luku oli vuoden suurin. Työttömyyslukuja kaunistavat toisaalta näennäisesti uudet tulojen ja päivärahan yhteensovitussäännöt, mutta myös todellisuudessa sijaisten käyttö on lisääntynyt. Jäädytettyjä virkoja ei ole tiettävästi avattu eikä uusia perustettu.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat