78582 osumaa

Ivabradiini ei paranna vakaan sepelvaltimotaudin ennustetta

Ivabradiinin on todettu vähentävän sydän- ja verisuonitautikuolleisuutta ja sydämen vajaatoiminnan takia tapahtuvia sairaalahoitojaksoja systolista sydämen vajaatoimintaa sairastavilla potilailla, joiden leposyke on tavanomaisen hoidon jälkeen yli 70/min. Nyt uusi laaja tutkimus osoittaa, että lääkkeellä ei ole minkäänlaista edullista ennustevaikutusta vakaan sepelvaltimotaudin hoidossa muun optimaalisen lääkehoidon rinnalla, vaikka leposyke olisikin korkea.

Juhani Airaksinen

Kuntien väliset erot sairastavuudessa- THL:n sairastavuusindeksin tuloksia

Terveydentila vaihtelee Suomessa alueittain. Itä- ja Pohjois-Suomessa väestön sairastavuus on keskimäärin suurempaa kuin maan lounaisosissa. Tietoa väestön terveydestä kunnittain ja sairausryhmittäin on kuitenkin niukasti. THL:n sairastavuusindeksi on kehitetty kuvaamaan väestön sairastavuuden alue-eroja ja se tarjoaa kunnille välineen arvioida omaa sairaustaakkaansa ja paikantaa terveystyön tehostamisen tarpeita.

Petteri Sipilä, Suvi Parikka, Tommi Härkänen, Teppo Juntunen, Timo Koskela, Tuija Martelin, Seppo Koskinen

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat