78324 osumaa

Sibutramiini ja amnesia

Laihdutuslääke sibutramiinin (Reductil, Abbott), joka estää keskushermostossa sekä serotoniinin että noradrenaliinin takaisinottoa, epäillään aiheuttavan amnesiaa. Uudesta Seelannista ja Australiasta on ilmoitettu kaksi tapausta, joissa sibutramiinin käyttöön liittyi lääkityksen loputtua korjautunut amnesia. WHO:n haittavaikutuskeskukseen Uppsalassa on ilmoitettu kaikkiaan 33 sibutramiiniin liittynyttä amnesiatapausta, joista 25 tapauksessa sibutramiini oli ainoa käytetty lääke. Amnesia on ilmennyt heti hoidon alussa tai vasta kuukauden kestäneen hoidon jälkeen. Sibutramiini lisää synapsien serotoniinipitoisuuksia, minkä oletetaan liittyvän muistikatkoksiin.

Juhana E. Idänpään-Heikkilä

Turvonnut alaraaja - mikä tutkimus unohtui?

Nuorehko mies tuli terveyskeskuksesta päivystyspoliklinikalle laskimotukosepäilylähetteen kanssa. Hänellä oli taustalla psyykkistä ongelmatiikkaa sekä alkoholin ja bentsodiatsepiinien väärinkäyttöä. Lääkärin määrääminä lääkkeinä käytössä olivat parasetamolin ja kodeiinin yhdistelmä kipulääkkeenä ja klonatsepaami. Nyt pari päivää sitten vasen pohje oli kipeytynyt ja turvonnut. Vammasta ei saatu tietoa.

Eija Vaula

Lääkärin valkoinen takki - potilaan parhaaksi

Lääkärin valkoisesta takista on jo pitkään käyty keskustelua puolesta ja vastaan. Takin on väitetty olevan lääkäreiden itsetehostuksen väline ja lapsipotilaiden vauhkoittaja. Yleensäkin monet ovat pitäneet sitä potilas-lääkärisuhteen heikentäjänä. Tämä näkökohta tulee esiin mm. äskettäin ilmestyneessä tutkimuksessa (Dose J ym. Postgrad Med J 2004;80: 284-6). Kyseisestä englantilaisesta selvityksestä käy ilmi, että potilaat suhtautuvat positiivisemmin lääkärin valkoiseen takkiin kuin lääkärit (54 kontra 24 %). Yli 70-vuotiaista potilaista 70 % katsoi, että lääkärin tulee käyttää valkoista takkia.

Kauko Kouvalainen

Lääkäriliitto hyväksyi TUPO-raamin mukaisen Lääkärisopimuksen

Lääkäriliiton valtuuskunta hylkäsi 15.12.2004 neuvottelutuloksen tulopoliittisen ratkaisun mukaisesta Lääkärisopimuksesta. Valtuuskunta evästi hallitusta siten, että erikoismaksuluokkajärjestelmän poistumisen aiheuttama palkkasumman menetys on jatkossa korvattava sairaalalääkäreiden palkkasummaan. Tämän lisäksi edellytettiin, että kunnallisen palkkausjärjestelmän kehittämistoimenpiteisiin varattu 1,7 % on kokonaan käytettävissä siinäkin tapauksessa, että kehittämistoimenpiteistä ei ole päästy sopuun. Edelleen edellytettiin, että terveyskeskusten lääkärien ylisuuria työmääriä voidaan rajata. Neuvottelutulos ei sido Lääkäriliittoa mihinkään uusiin työaikajärjestelyihin, työaikaa koskevat määräykset säilyvät sopimuksessa aiemman kaltaisina.

Pekka Anttila

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkärilehden työpaikat