77901 osumaa

Paikallisosastot ovat jäsenten linkki liittoon

Pietarsaaressa valmistaudutaan terveyskeskuksen ja sairaalan fuusioon ja Savonlinnassa etsitään rohtoa lääkärivajeeseen. Lääkäriliiton paikallisosastot eri puolilla maata painiskelevat päivittäin mitä vaihtelevinten kysymysten kanssa. Kaiken työn ja touhun punoo kuitenkin yhteen sama punainen lanka: pyrkimyksenä on välittää jäsenten tuntoja liittoon ja saada vastineeksi tietoa ja tukea.

Katja Patronen

Kansainvälisen terveydenhuollon erityispätevyyksiä myönnetty 58 Kehitysyhteistyöhön kaivataan lisää nuoria lääkäreitä

Kansainvälisessä terveydenhuollossa riittää työsarkaa nuorille lääkäreille, jotka haluavat asiantuntijatehtäviin tai kenttätöihin ulkomaille. Lääkäriliitto on tähän mennessä myöntänyt kansainvälisen terveydenhuollon erityispätevyyden 58 lääkärille. Pääosa heistä on hankkinut työkokemuksensa kehitysmaista. Aivan viime aikoina erityispätevyyksiä ovat saaneet myös Suomen lähialueilla toimineet lääkärit.

Katja Patronen

In memoriam Arto Vuorjoki 26.7.1932-23.3.2004

Hyvä ystävämme Arto Vuorjoki on kuollut. Hän syntyi Helsingissä Wegeliusten sukuun ja kävi koulunsa synnyinkaupungissaan. Hän tuli ylioppilaaksi Helsingin viidennestä yhteiskoulusta ja aloitti heti koulun jälkeen opiskelunsa Helsingin yliopistossa, josta valmistui lääkäriksi vuonna 1960. Arton isoisä, Uno Wegelius, oli viime vuosisadan alussa Oulun diakonissalaitoksen johtaja, ja Arton isä Yrjö Vuorjoki oli aikoinaan pohjoispohjalaisen osakunnan kuraattori. Vaikka Arto oli avojalkainen helsinkiläinen, hän piti itseään pohjalaisena sukunsa perinteiden mukaisesti ja hakeutui jo opiskelunsa alkuvaiheessa kesälomallaan vapaaehtoiseksi harjoittelijaksi eli niinkutsutuksi orjaksi Oulun lääninsairaalaan. Valmistuttuaan lääkäriksi hän aloitti erikoistumisensa naistentautien erikoislääkäriksi Oulun lääninsairaalassa, joka Arton valmistumisen jälkeen muuttui yliopistolliseksi koulutussairaalaksi. Arto olikin Oulun lääninsairaalassa apulaislääkärinä peräti vuoteen 1966 saakka, jolloin hän sai naistentautien ja synnytysopin erikoislääkärin pätevyyden. Näinä vuosina hän kehittyi taitavaksi operatööriksi ja harkitsevaksi lapsenpäästäjäksi. Yliopistollisen koulutussairaalan apulaislääkärin toimenkuvaan katsottiin jo tuolloin kuuluvan tieteellisen tutkimuksen tekeminen. Arto teki kuitenkin esimiehilleen tiettäväksi, että hän arvosti käytännön lääkärintyötä enemmän. Niinpä hän valmistuttuaan erikoislääkäriksi haki ja valittiin Oulun kaupungin synnytyssairaalan osaston ylilääkärin virkaan, jossa hän toimi aina eläkkeelle siirtymiseensä saakka. Tosin Arton ylilääkärikauden aikana synnytykset siirtyivät OYS:aan ja hänen osastonsa muuttui naistentautien osastoksi. Sairaalatyön ohessa Arto hoiti monen vuoden ajan laajaa yksityisvastaanottoa oululaisessa Laboratorio Tutkossa.

Niilo-Pekka Huttunen Hans-Erik Ja Petra Klintrup

Kolmen ja viiden päivän amoksisilliinikuurit yhtä tehokkaita lasten keuhkokuumeen hoidossa

Tutkimus oli satunnaistettu, lumekontrolloitu, kaksoissokkoutettu monikeskustutkimus seitsemän sairaalan poliklinikalla. Tutkimukseen osallistui 2 188 lasta, jotka olivat iältään 2–59 kuukautta. Lapsista 1 095:lle annettiin kolmen päivän kuuri ja 1 093:lle viisi päivää kestävä lääkitys. Amoksisilliinia annettiin suun kautta 31–54 mg/kg 3 kertaa päivässä.

Lääkäriliitto Fimnet Lääkärilehti Potilaanlaakarilehti Lääkäripäivät Lääkärikompassi Erikoisalani Lääkäri 2030